Fotó: OMV Petrom
Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
2023. június 21., 19:182023. június 21., 19:18
2023. június 21., 19:222023. június 21., 19:22
Elérhető közelségbe került Romániában a fekete-tengeri földgázmező kiaknázása, miután az OMV Petrom és a Romgaz társaságok jóváhagyták a kitermelés elindításához szükséges beruházásokat. Az osztrák többségi tulajdonban lévő OMV Petrom és a román állami Romgaz szerdán jelentette be, hogy elfogadta a Fekete-tenger romániai kontintentális talapzatának legnagyobb földgázprojektjét, amelynek fejlesztési szakaszába a két vállalat 4 milliárd eurót fektet.
A két társaság fele-fele arányban részesedik a projektben. Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója szerint a Domino és Pelican Sud elnevezésű lelőhelyek kiaknázása jelentős lépés a társaság 2030-ig ívelőstratégiájának megvalósítása, Románia és a térség energetikai átmenetének elősegítése terén. „A projekt paramétereinek illusztrálása érdekében megemlíthető, hogy a termelés egyenértékű 4,3 millió háztartás éves fogyasztásának harmincszorosával” – közölte Verchere.
Újabb jelentős előrelépés történt a Neptun Deep földgázmezőn történő kitermelés megkezdése felé: a Transgaz, az OMV Petrom és a Romgaz csütörtökön megállapodást írt alá a Tuzla–Podișor-gázvezeték fejlesztéséről.
A Neptun Deep-projekt becslései szerint mintegy 8 milliárd köbméternyi földgázt hoznak fel a felszínre évente a tíz évesre tervezett kitermelés során, a végső adatok azonban azután lesznek ismertek, hogy a romániai ásványkincsek kitermelését szabályozó állami ügynökség (ANRM) is jóváhagyta a fejlesztési tervet. A román tengerparttól 170 kilométernyire lévő, 7500 négyzetkilométernyi területű Neptun térségben a tenger mélysége helyenként az 1700 métert is eléri.
A miniszterelnöki tisztségről a múlt héten leköszönt Nicolae Ciucă szerint a Fekete-tengeri földgázmező kitermelésének beindulásával megduplázódik a belföldi gáztermelés, ami biztosítani fogja Románia energetikai függetlenségét. Emlékeztetett, hogy 2019 végén hatályon kívül helyezték azt a sürgősségi rendeletet, amely négy évvel kitolta volna a kitermelés beindulásának időpontját a gázmezőn. Majd 2022 májusában úgy módosult az offshore-törvény, hogy elkezdődhessen a kitermelés a Fekete-tengeren, idén júniusban pedig megszületett a rendelet a Tuzla-Podișor gázvezeték megépítéséről, amelyen keresztül a Neptun Deep lelőhelyen kitermelt földgáz az országos gázvezetékrendszerbe jut.
Az OMV Petrom és a Romgaz idén februárban határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be a román gázszállítási rendszerüzemeltető Transgaz vállalathoz, amivel a két cég előre lekötötte a földgázszállítmányok egy részét a gázlelőhelyhez kiépítendő vezetéken. A földgázmező 50 százalékát egyébként az OMV-n kívül korábban az ExxonMobil birtokolta, részesedését azonban a román Romgaz állami gázvállalat 2021-ben 1,06 milliárd dollárért megvásárolta.
Az OMV Petrom sokáig azért lebegtette a projekt végrehajtását, mivel számára előnytelennek tekintette az offshore gázmezők kitermelését szabályozó román törvényt. A jogszabályt végül a román parlament tavaly módosította, javítva a befektetőknek szabott feltételeket. Nemrég egyébként Kathleen Kavalec, az Egyesült Államok új bukaresti nagykövete kiszámíthatóságot és stabilitást szorgalmazott a román hatóságoktól a fekete-tengeri energiahordozók kitermelése terén.
Egyre biztosabb, hogy valóban elkezdődhet a földgáz kitermelése a Fekete-tenger romániai kontinentális talapzatán található Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom és a Romgaz is határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!