Fotó: Pixabay
Bár a kormány – kisebb-nagyobb megtorpanásokkal – teljes mellszélességgel támogatja a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beüzemelését, Bende Sándor, a képviselőház ipari és szolgáltatásügyi bizottságának elnöke kedden arra hívta fel a figyelmet, hogy bizony van egy maximális prosumer-szám, amelynél több csatlakozó már problémákat okozna az országos rendszerben.
2023. október 10., 20:112023. október 10., 20:11
Bende Sándor kihangsúlyozta, hogy az utóbbi időben jelentősen megnőtt a hálózatra csatlakozott prosumerek, azaz áramtermelő-fogyasztók száma: az általuk termelt, illetve a rendszerbe visszajuttatott energia meghaladta az 1000 MW-ot, aminek következtében már problémák merültek fel. A szakember azt is elmondta, hogy
Szerinte ha ezt a mennyiséget elérik, akkor csökkenhetnek, megszűnhetnek a prosumerekre jelenleg érvényes kedvezmények, sőt akár illeték fizetésére is kötelezheti az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) az ilyen jellegű beruházást végzőket.
Az áramtermelő-fogyasztók számának örvendetes megugrásával párhuzamosan gyarapodnak a sajnálatos problémák is – fogalmazták meg szakemberek az Energia Világtanács romániai bizottsága által szervezett, a prosumerek előretörését elemző konferencián.
Bende – aki az InvesTenergy által szervezett konferencián beszélt a témáról – elmondta, ez igen összetett kérdés, hiszen egyfelől fontos a zöldenergia-termelés, valamint az, hogy az energiának olyan ára legyen, ami mellett a román lakosok és a cégek versenyképesek tudnak maradni. Ám figyelemre méltó, és intő jel, hogy már most, az ezer megawatt elérése nyomán problémák mutatkoznak az országos ellátórendszerben.
A terheltségi probléma kérdése már csak azért is aktuális, mert kedden kerül megvitatásra a szenátusban az új prosumer-törvény. A jogszabály egyrészt lehetővé tenné, hogy a termelő-fogyasztók havonta, ne pedig csak két évente számolhassanak el a hálózatba visszajutott energiával, másfelől pedig hogy a termelő-fogyasztók a felesleges energiát más fogyasztóknak ajánlhassák fel, esetleg gázszámlájukat kompenzálják vele (ha ugyanaz a szolgáltató szállítja nekik a földgázt és az elektromos áramot).
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!