Mihai Tudose
Fotó: gov.ro
Románia idei államháztartási hiánya sem az idén, sem jövőre nem haladja meg a bruttó hazai termék (GDP) három százalékát – jelentette ki Mihai Tudose kormányfő szerdán, miután az Eurostat előző napi kimutatásából kiderült, hogy 2017 második negyedévében a román deficit elérte a GDP 4,1 százalékát.
2017. október 25., 16:122017. október 25., 16:12
A miniszterelnök nem részletezte, hogy milyen eszközökkel akarja az idei 2,97 százalékos GDP-arányos hiánycélt tartani, amikor a deficit az első negyedévben is elérte a 3,6 százalékot.
A Digi 24 hírtelevízió által megszólaltatott Ioana Petrescu volt pénzügyminiszter úgy értékelte: nem sok választási lehetősége marad a bukaresti kormánynak arra, hogy az év hátralévő két hónapjában 3 százalék alá szorítsa a deficitet. Szerinte
A szeptember közepén végrehajtott első költségvetési kiigazítás alkalmával a bukaresti kormány már 10 milliárd lejjel csökkentette a beruházásokra fordítandó pénzt, ugyanakkor 5 milliárd lejjel megtoldotta a megemelt bérek fedezésére és további 3 milliárd lejjel a nyugdíjak kifizetésére szánt éves keretet.
A bukaresti kormány optimizmusát arra alapozza, hogy Románia az Európai Unió leggyorsabban növekvő gazdasága. Az első félévben a román gazdaság 5,9 százalékkal bővült a tavalyi azonos időszakhoz mérten, elsősorban a fogyasztás növekedése miatt, amelyet a szociálliberális kormánytöbbség az áfacsökkentésekkel és a közalkalmazotti béremelésekkel pörgetett fel.
A jobbközép ellenzék emiatt azzal vádolja a kormányoldalt, hogy a jövőt felelőtlenül feláldozva „vásárol” magának szavazatokat és
A nemzetközi pénzintézetek azt kérték Romániától, hogy módosítson az adócsökkentések és közalkalmazotti béremeléseket egyszerre bevezető adópolitikáján, mert becsléseik szerint a román államháztartási hiány idén a hazai össztermék (GDP) 3,7 százalékára, öt éven belül pedig 6 százalékára is emelkedhet.
A román államadósság az Eurostat szerint a második negyedévben a GDP 37,2 százalékára rúgott, ami fél százalékponttal magasabb, mint az egy évvel korábbi.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!