A vendéglátósok szerint a teljes leállás fenyegeti az ágazatot
Fotó: Veres Nándor
Előzmény nélküli lépésre szánták el magukat a romániai vendéglátóipari egységek tulajdonosai és alkalmazottai amiatt, hogy a hatóságok továbbra sem engedélyezik az éttermek beltéri részeinek megnyitását. A miniszterelnök türelemre inti az ágazat képviselőit, mondván: az egészség megőrzése prioritást élvez.
2020. augusztus 19., 08:072020. augusztus 19., 08:07
2020. augusztus 19., 08:132020. augusztus 19., 08:13
A járványügyi helyzet közepette foganatosított megszorításokkal szembeni tiltakozásképp a hazai éttermek, vendéglők, bárok szerdán 17 és 18 óra között felfüggesztik tevékenységüket, ezzel próbálva nyomást gyakorolni a bukaresti kormányra a korlátlan működés engedélyezése érdekében. A vendéglátósok munkáltatóit tömörítő szövetség szerint
Az éttermet, kávézót és bárt működtető üzletemberek arra figyelmeztetnek, hogy ősszel, a hűvösebb idő beköszöntével teljesen lehúzhatják a rolót, ennek következtében fennáll a veszélye, hogy 400 ezer dolgozó – a romániai versenyszféra alkalmazottainak 40 százaléka – munka nélkül marad.
Daniel Mischie, a Romániai Szállodák és Éttermek Munkáltatói Szervezetének (HORA) elnöke nem tartja helyénvalónak, hogy miközben a kontinens többi országában a fertőzöttek számának megugrása nélkül működhetnek az éttermek beltéri részei is, Romániában nem engedélyezik a zárt helyiségek használatát.
– panaszolta Mischie a Profit.ro gazdasági portálnak. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a vendéglátóipari egységek alkalmazottain kevésbé segít a kormány által a bér 75 százalékával finanszírozott kényszerszabadság, mivel ezeknek az alkalmazottaknak a többsége alacsony bérért dolgozik, jövedelme nagyobb részét pedig a borravaló teszi ki.
Fotó: Rostás Szabolcs
A vendéglátósok szerint teljes leállás fenyegeti az ágazatot, ezért az éttermek, bárok dolgozói, tulajdonosai a szerdai egyórás tiltakozó megmozdulást arra is ki akarják használni, hogy eljuttassák üzenetüket a kormánynak. Daniel Mischie szerint ha az Orban-kabinet nem veszi figyelembe a kérésüket, egyéb tiltakozási formához is folyamodnak. Különben az érintettek nem bocsátották meg a miniszterelnöknek, hogy korábban úgy nyilatkozott: a vendéglátóipar nem járul hozzá akkora mértékben a hazai össztermékhez (GDP), hogy indokolt legyen a teljes újraindulása.
A miniszterelnök nyomatékosította, hogy nem „rosszakaratról” van szó a hatóságok részéről, de a jelenlegi helyzetben szerinte választani kell „az emberek egészsége és bizonyos vállalkozások által meghozandó áldozatok között”. „Hozzávetőleg rövid idő alatt engedélyeztük a szállodák, a gyógyturizmus újraindulását, a teraszok megnyitását. A vendéglátóiparban egyetlen szolgáltatást nem nyitottunk újra: a beltéri kiszolgálást vendéglőkben. Mihelyt javul a járványügyi helyzet, azonnal meghozzuk a döntést ezek újranyitásáról is” – fejtette ki a román kormányfő.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai vendéglátósok egyébként már korábban arra figyelmeztettek, hogy az ágazatban utazók havi 400 millió eurós veszteséget szenvednek el a járványügyi korlátozások következtében, ezáltal csak ebben a szegmensben máris megközelíti a kétmilliárd eurót a kiesés. Számukra amúgy a fokozatos újraindulás sem könnyű, hiszen a higiéniai, távolságtartási követelmények keretében például legalább kétméteres távolságot kell biztosítani két szomszédos asztal legközelebbi ülőhelyei között, egy asztalhoz pedig legfeljebb négy vendéget ültethetnek, ami alapvetően csökkenti a befogadókapacitást.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!