A vendéglátósok szerint a teljes leállás fenyegeti az ágazatot
Fotó: Veres Nándor
Előzmény nélküli lépésre szánták el magukat a romániai vendéglátóipari egységek tulajdonosai és alkalmazottai amiatt, hogy a hatóságok továbbra sem engedélyezik az éttermek beltéri részeinek megnyitását. A miniszterelnök türelemre inti az ágazat képviselőit, mondván: az egészség megőrzése prioritást élvez.
2020. augusztus 19., 08:072020. augusztus 19., 08:07
2020. augusztus 19., 08:132020. augusztus 19., 08:13
A járványügyi helyzet közepette foganatosított megszorításokkal szembeni tiltakozásképp a hazai éttermek, vendéglők, bárok szerdán 17 és 18 óra között felfüggesztik tevékenységüket, ezzel próbálva nyomást gyakorolni a bukaresti kormányra a korlátlan működés engedélyezése érdekében. A vendéglátósok munkáltatóit tömörítő szövetség szerint
Az éttermet, kávézót és bárt működtető üzletemberek arra figyelmeztetnek, hogy ősszel, a hűvösebb idő beköszöntével teljesen lehúzhatják a rolót, ennek következtében fennáll a veszélye, hogy 400 ezer dolgozó – a romániai versenyszféra alkalmazottainak 40 százaléka – munka nélkül marad.
Daniel Mischie, a Romániai Szállodák és Éttermek Munkáltatói Szervezetének (HORA) elnöke nem tartja helyénvalónak, hogy miközben a kontinens többi országában a fertőzöttek számának megugrása nélkül működhetnek az éttermek beltéri részei is, Romániában nem engedélyezik a zárt helyiségek használatát.
– panaszolta Mischie a Profit.ro gazdasági portálnak. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a vendéglátóipari egységek alkalmazottain kevésbé segít a kormány által a bér 75 százalékával finanszírozott kényszerszabadság, mivel ezeknek az alkalmazottaknak a többsége alacsony bérért dolgozik, jövedelme nagyobb részét pedig a borravaló teszi ki.
Fotó: Rostás Szabolcs
A vendéglátósok szerint teljes leállás fenyegeti az ágazatot, ezért az éttermek, bárok dolgozói, tulajdonosai a szerdai egyórás tiltakozó megmozdulást arra is ki akarják használni, hogy eljuttassák üzenetüket a kormánynak. Daniel Mischie szerint ha az Orban-kabinet nem veszi figyelembe a kérésüket, egyéb tiltakozási formához is folyamodnak. Különben az érintettek nem bocsátották meg a miniszterelnöknek, hogy korábban úgy nyilatkozott: a vendéglátóipar nem járul hozzá akkora mértékben a hazai össztermékhez (GDP), hogy indokolt legyen a teljes újraindulása.
A miniszterelnök nyomatékosította, hogy nem „rosszakaratról” van szó a hatóságok részéről, de a jelenlegi helyzetben szerinte választani kell „az emberek egészsége és bizonyos vállalkozások által meghozandó áldozatok között”. „Hozzávetőleg rövid idő alatt engedélyeztük a szállodák, a gyógyturizmus újraindulását, a teraszok megnyitását. A vendéglátóiparban egyetlen szolgáltatást nem nyitottunk újra: a beltéri kiszolgálást vendéglőkben. Mihelyt javul a járványügyi helyzet, azonnal meghozzuk a döntést ezek újranyitásáról is” – fejtette ki a román kormányfő.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai vendéglátósok egyébként már korábban arra figyelmeztettek, hogy az ágazatban utazók havi 400 millió eurós veszteséget szenvednek el a járványügyi korlátozások következtében, ezáltal csak ebben a szegmensben máris megközelíti a kétmilliárd eurót a kiesés. Számukra amúgy a fokozatos újraindulás sem könnyű, hiszen a higiéniai, távolságtartási követelmények keretében például legalább kétméteres távolságot kell biztosítani két szomszédos asztal legközelebbi ülőhelyei között, egy asztalhoz pedig legfeljebb négy vendéget ültethetnek, ami alapvetően csökkenti a befogadókapacitást.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!