Fotó: Edenred.ro
Hallgatólagosan elfogadta kedden a szenátus azt a törvénymódosító tervezetet, amely szerint a versenyszféra alkalmazottjai is jogosultak lesznek az állam által finanszírozott üdülési csekkre.
2023. június 07., 09:232023. június 07., 09:23
A jogszabályjavaslatot június elsejéig kellett volna megvitatnia a felsőháznak. Mivel a határidőt túllépték, a tervezet hallgatólagosan elfogadottnak tekinthető – jelentette be Alina Gorghiu ügyvivő házelnök.
Amint arról korábban beszámoltunk, a jogszabályjavaslatot károm kormánypárti szenátor – Eugen Ţapu-Nazare (PNL), Radu Oprea (PSD) és Turos Lóránd (RMDSZ) – terjesztette be a parlamentbe, de utólag aláírta több mint száz, szintén kormánypárti törvényhozó is. A kezdeményezők szerint az üdülési csekkekről szóló sürgősségi rendeletet módosító törvény felszámolja a két munkavállalói kategória – a közalkalmazottak és a versenyszférában dolgozók – közötti különbségeket. „Emellett az utalványoknak pozitív hatása van a teljes idegenforgalmi ágazatra és a kapcsolódó szolgáltatásokra” – olvasható az indoklásban.
Mint ismeretes, az 1450 lej értékű vakációs utalványokat jelenleg a közalkalmazottak kapják.
Gyakorlatilag az állami költségvetésből finanszíroznák meg a versenyszférában dolgozó mintegy 4,2 millió romániai munkavállaló nyaralását, ha átmegy a parlamenten a kormánykoalíciót alkotó pártok honatyái által beterjesztett törvénytervezet.
Támogatja Daniel Cadariu turisztikai miniszter azt a parlament előtt levő törvénytervezetet, amely a versenyszférában dolgozókra is kiterjesztené az üdülési csekkekre jogosultak körét – az 1450 lejes utalványokat az állami költségvetésből finanszíroznák.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!