Fotó: Edenred.ro
Hallgatólagosan elfogadta kedden a szenátus azt a törvénymódosító tervezetet, amely szerint a versenyszféra alkalmazottjai is jogosultak lesznek az állam által finanszírozott üdülési csekkre.
2023. június 07., 09:232023. június 07., 09:23
A jogszabályjavaslatot június elsejéig kellett volna megvitatnia a felsőháznak. Mivel a határidőt túllépték, a tervezet hallgatólagosan elfogadottnak tekinthető – jelentette be Alina Gorghiu ügyvivő házelnök.
Amint arról korábban beszámoltunk, a jogszabályjavaslatot károm kormánypárti szenátor – Eugen Ţapu-Nazare (PNL), Radu Oprea (PSD) és Turos Lóránd (RMDSZ) – terjesztette be a parlamentbe, de utólag aláírta több mint száz, szintén kormánypárti törvényhozó is. A kezdeményezők szerint az üdülési csekkekről szóló sürgősségi rendeletet módosító törvény felszámolja a két munkavállalói kategória – a közalkalmazottak és a versenyszférában dolgozók – közötti különbségeket. „Emellett az utalványoknak pozitív hatása van a teljes idegenforgalmi ágazatra és a kapcsolódó szolgáltatásokra” – olvasható az indoklásban.
Mint ismeretes, az 1450 lej értékű vakációs utalványokat jelenleg a közalkalmazottak kapják.
Gyakorlatilag az állami költségvetésből finanszíroznák meg a versenyszférában dolgozó mintegy 4,2 millió romániai munkavállaló nyaralását, ha átmegy a parlamenten a kormánykoalíciót alkotó pártok honatyái által beterjesztett törvénytervezet.
Támogatja Daniel Cadariu turisztikai miniszter azt a parlament előtt levő törvénytervezetet, amely a versenyszférában dolgozókra is kiterjesztené az üdülési csekkekre jogosultak körét – az 1450 lejes utalványokat az állami költségvetésből finanszíroznák.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!