Fotó: Edenred.ro
Hallgatólagosan elfogadta kedden a szenátus azt a törvénymódosító tervezetet, amely szerint a versenyszféra alkalmazottjai is jogosultak lesznek az állam által finanszírozott üdülési csekkre.
2023. június 07., 09:232023. június 07., 09:23
A jogszabályjavaslatot június elsejéig kellett volna megvitatnia a felsőháznak. Mivel a határidőt túllépték, a tervezet hallgatólagosan elfogadottnak tekinthető – jelentette be Alina Gorghiu ügyvivő házelnök.
Amint arról korábban beszámoltunk, a jogszabályjavaslatot károm kormánypárti szenátor – Eugen Ţapu-Nazare (PNL), Radu Oprea (PSD) és Turos Lóránd (RMDSZ) – terjesztette be a parlamentbe, de utólag aláírta több mint száz, szintén kormánypárti törvényhozó is. A kezdeményezők szerint az üdülési csekkekről szóló sürgősségi rendeletet módosító törvény felszámolja a két munkavállalói kategória – a közalkalmazottak és a versenyszférában dolgozók – közötti különbségeket. „Emellett az utalványoknak pozitív hatása van a teljes idegenforgalmi ágazatra és a kapcsolódó szolgáltatásokra” – olvasható az indoklásban.
Mint ismeretes, az 1450 lej értékű vakációs utalványokat jelenleg a közalkalmazottak kapják.
Gyakorlatilag az állami költségvetésből finanszíroznák meg a versenyszférában dolgozó mintegy 4,2 millió romániai munkavállaló nyaralását, ha átmegy a parlamenten a kormánykoalíciót alkotó pártok honatyái által beterjesztett törvénytervezet.
Támogatja Daniel Cadariu turisztikai miniszter azt a parlament előtt levő törvénytervezetet, amely a versenyszférában dolgozókra is kiterjesztené az üdülési csekkekre jogosultak körét – az 1450 lejes utalványokat az állami költségvetésből finanszíroznák.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!