Fotó: Edenred.ro
Támogatja Daniel Cadariu turisztikai miniszter azt a parlament előtt levő törvénytervezetet, amely a versenyszférában dolgozókra is kiterjesztené az üdülési csekkekre jogosultak körét – az 1450 lejes utalványokat az állami költségvetésből finanszíroznák, a 10 százalékos jövedelemadóból állnák.
2023. május 01., 13:422023. május 01., 13:42
„A tervezet jelenleg parlamenti vita tárgyát képezi, tehát lehet rajta változtatni (…) Az én szemszögemből ez egy támogatandó projekt, és ehhez tudok érveket hozni. Először is, az összeg továbbra is 1450 lej marad, célkeresztben pedig 4,2 millió munkavállaló, akiket arra ösztönözünk, hogy Romániában nyaraljanak, és hozzájáruljanak az idegenforgalom fejlődéséhez. Másrészt, honnan származik a finanszírozás? A jövedelemadóból, az alkalmazottak fizetéséből, abból a 10 százalékból.
– sorolta érveit a tárcavezető. Rámutatott:
Cadariu, aki amúgy a törvényjavaslat egyik beterjesztője, szakemberek tanulmányaira is hivatkozott, amelyek szerint minden lej, amit üdülési csekkre fordítanak, 1,12 lejt hoz az állami költségvetésbe, és 1,51 lejjel járul hozzá a bruttó hazai termékhez (GDP).
A turisztikai miniszter arra is ráirányította a figyelmet, hogy a hivatalos statisztikák szerint 2019-ben a turizmus 2,9 százalékkal járult hozzá a román GDP-hez, miközben az európai átlag 10 százalék. Szerinte éppen ezért az államnak intézkedéseket kell hoznia a turizmus fejlesztése érdekében, az egyik ilyen intézkedés pedig az üdülési csekkekre jogosultak körének bővítése lehetne.
Mint ismeretes, a kormánykoalíció valamennyi pártja által támogatott tervezet szerint 2024. január 1-jétől a közintézmények mellett a versenyszférában tevékenykedő munkáltatók is alkalmazottanként 1450 lej értékű üdülési csekket adhatnak évente 2026. december 31-ig. Az utalványokat az állami költségvetésből, a munkavállalók bére után befizetett jövedelemadóból különíthetik el.
Gyakorlatilag az állami költségvetésből finanszíroznák meg a versenyszférában dolgozó mintegy 4,2 millió romániai munkavállaló nyaralását, ha átmegy a parlamenten a kormánykoalíciót alkotó pártok honatyái által beterjesztett törvénytervezet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!