A vállalkozások már készen állnak, hogy rácsatlakozzanak az ANAF rendszerére, az adóhivatal nem készült fel
Fotó: Haáz Vince
Hosszú évek halogatása után sem áll készen az Országos Adóhatóság (ANAF) számítógépes rendszere arra, hogy csatlakoztatni lehessen rá az országban működő valamennyi pénztárgépet. A hétvégén lejáró határidőt viszont most már nem halasztják el, de az adóhivatal március 31-éig nem bírságol, hiszen nem a cégek mulasztottak, ők készen állnak a csatlakozásra.
2021. január 29., 08:232021. január 29., 08:23
A hétvégén lejár a határidő, amikor elméletileg minden cég pénztárgépét rá kellene csatlakoztatni az Országos Adóhatóság (ANAF) hálózatára, ám a gyakorlatban március 31-éig újabb haladékot kaptak a vállalkozások. A hatóság nem módosította ugyan a határidőket, de március végéig felfüggesztették a bírságok kiszabását. A vállalkozások amúgy készen állnak,
Mint ismeretes, az ügy évek óta vajúdik, 2016-ban a Dacian Cioloş vezette technokrata kabinet már olyan rendeletet adott ki, hogy két évvel elhalasztják a csatlakoztatást. Azóta több ízben elnapolták a kötelezettséget, bár a vállalkozókat időközben sikerült rákényszeríteni, hogy megvásárolják a korszerű pénztárgépeket és szoftvereket.
A lapunk által megszólaltatott érintettek szerint valószínűleg már nem lesz újabb halogatás, erre utal az is, hogy a 2020/226-os sürgősségi kormányrendeletben már nem a határidőket tolták ki, hanem a büntetéseket függesztették fel március végéig.
sőt azt is szabályozzák, hogy a cég, amelyik február elseje után vásárol pénztárgépet, azt azonnal rá kell csatlakoztassa az adóhivatal rendszerére. Ezt nem tudják megtenni, de nem is bírságolják őket.
„A határidők érvényben maradtak, ám mivel nem sikerült csatlakozni, az adóhivatal március 31-ig nem bírságol” – szögezte le a Krónika megkeresésére György Attila, a pénzügyminisztérium államtitkára. Hangsúlyozta, a minisztérium a jogszabályokkal foglalkozik, a végrehajtás az adóhivatal hatáskörébe tartozik. A pénztárgépek 2018 óta elő vannak készítve, bármikor csatlakozni tudnak a rendszerre, erősítette meg az államtitkár is. Felidézte egyúttal, hogy 2018 előtt a pénztárgépek a nyugtát két példányban nyomtatták, egyet a vásárlónak, egyet az eladónak, a cégek zsákokban tárolták a papírokat. Azóta minden cég beszerezte az elektronikus naplós pénztárgépet, a nyugta második példányát elektronikusan lementik.
Elméletileg működhetne a rendszer, de a gyakorlatban nem indult el a csatlakoztatási folyamat – jelentette ki hasonlóképpen kérdésünkre Kardos Attila, a háromszéki IRMEB cég ügyvezetője. A vállalkozás több száz pénztárgép karbantartását végzi, a cégvezető elmondta,
A vállalkozó úgy véli, ez hónapokon belül megtörténik, erre utal az is, hogy már nem tolták ki újra a türelmi időt, csak a bírságokat függesztették fel március végéig. „Ez logikus lépés, nem büntethetnek amíg a saját rendszerük nem működőképes, nincs amire rákötni a pénztárgépeket” – tette hozzá.
Mint részletezte, jelenleg a folyamat úgy működik, hogy minden hónapban a cégek kiolvassák a pénztárgép adatait, elektronikus aláírással feltöltik az adóhivatal oldalára. A szakértő rámutatott, aki február 1. után vásárol pénztárgépet, egyelőre még ugyanabban a rendszerben fogja működtetni, mint azok, akik egy-két évvel ezelőtt szerezték be.
Kardos Attila meglátása szerint ha az ANAF informatikai rendszere elindul, nem lehet egyik napról a másikra csatlakoztatni az ország minden pénztárgépét. Ez több hónapos folyamat lesz, hiszen a gépeken a kommunikációs protokollokat át kell állítani, szavatolva az adatok biztonságos átvételét. „Ez nagy munka lesz, hiszen minden szakcégnek több száz szerződése van” – véli Kardos Attila.
A szakember arra is kitért, hogy
nem történik meg azonnal, apró lépésekkel haladnak, hiszen ha be is indul a rendszer, még nem fut be az adóhivatalhoz valós időben minden kiadott nyugta, mint ahogy történik például Magyarországon. Egyelőre csak a napi zárások jutnak majd be az egységes hálózatba.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!