Fotó: 123RF
A cukor 62,79 százalékkal került többe 2022 decemberének végén, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból. Nagyot drágult az áram és az étolaj is, ezek ára 45,14, illetve 37,46 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben.
2023. január 13., 12:292023. január 13., 12:29
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint a nem élelmiszer jellegű termékek közül a villamos energia egy év alatt 45,14 százalékkal, a földgáz 35,73 százalékkal, a hőenergia 20,10 százalékkal, a könyvek, újságok, folyóiratok 13,46 százalékkal, a ruhaszappan 12,87 százalékkal drágult.
A telefonszolgáltatások díja ellenben 0,88 százalékkal csökkent tavaly decemberben 2021 utolsó hónapjához képest, ez volt az egyetlen árcsökkenés éves viszonylatban a szolgáltatások ágazatában.
Novemberhez mérten a légi közlekedés drágult meg a leginkább decemberben, 13,83 százalékkal, a tojás 6,10 százalékkal, az áram 4,79 százalékkal került többe.
A múlt hónapban az élelmiszerek közül a citrusfélék és egyéb déli gyümölcsök ára 3,21 százalékkal csökkent, az olaj 0,95 százalékkal, a gyümölcsök és gyümölcskonzervek 0,65 százalékkal lettek olcsóbbak.
A szolgáltatások körében egyetlen árcsökkenést sem jegyeztek havi összevetésben.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint a novemberi 16,8 százalékról decemberben 16,4 százalékra csökkent az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 22,05, a nem élelmiszer jellegű termékek 14,95 százalékkal, a szolgáltatások 9,78 százalékkal drágultak az előző év azonos hónapjához képest.
A novemberi 16,8 százalékról 16,4 százalékra csökkent decemberben az éves inflációs ráta Romániában, havi szinten azonban 0,37 százalékos növekedést regisztráltak – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Több mint 9300-an iratkoztak fel a központi régió megyéiből hétfőn a Zöldház program 2024-es kiírása keretében elérhető támogatásra.
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
szóljon hozzá!