Nem mindenkinek jár a béremelés? Többek között a betegszállítókat is „lefelejtették” a listáról
Fotó: Beliczay László
Súlyosan diszkriminatív az egészségügyi alkalmazottak béremelése, ugyanis bizonyos kategóriák kimaradtak – hívja fel a figyelmet a Sanitas szakszervezet, kérve a méltánytalanság azonnali megszüntetését.
2021. december 08., 07:562021. december 08., 07:56
Alkalmazzák minden egészségügyi alkalmazott esetében az egységes bérezési törvény előírásait – követeli a Sanitas egészségügyi szakszervezet. Tájékoztatásuk szerint amikor már úgy tűnt, sikerül megegyezni, a kormány utasította a kórházakat, hogy töltsenek ki egy űrlapot, szimulálva a béremelést, hogy felmérjék annak hatásait a jövő évi költségvetésre. Az űrlapokat szerdáig kell visszaküldeni, ám a szakszervezet megdöbbenve látta, hogy a szimulációból újra kimaradtak bizonyos kategóriák. A közlemény szerint
„Nem fogadjuk el egyetlen általunk képviselt alkalmazott feláldozását sem, követeljük az egészségügyi minisztériumtól, hogy küldjön új űrlapot a kórházaknak, amely tartalmazza minden eddig kimaradt alkalmazott számára a béremelést, és azt kapják is meg jövő év elejétől” – olvasható az országos Sanitas közleményében.
„A 2017/153-as bérezési törvény értelmében négy szakaszban valósult volna meg minden alkalmazott számára a béremelés, az utolsó szakaszra az idei év elején kellett volna sort keríteni, ám több kategória kimaradt, és nem emelték meg mindenkinek a fizetését” – idézte fel megkeresésünkre Vasile Neagovici, a Santias Kovászna megyei szervezetének elnöke. Így – tette hozzá – a betegápolók, a betegszállítók, a takarítók, az irodai alkalmazottak, a kisegítő személyzet, köztük a konyhások, a liftkezelők, a kazánfűtők, a mosónők, a telefonkezelők, a szakképzetlen munkások, a szociális munkások, a mentőszolgálat és a sürgősség számítógép-kezelői sem kapták meg a törvény által szavatolt béremelést.
„Az év elején a Cîțu-kormány pénzügyi nehézségekre hivatkozott, és felfüggesztette a törvény alkalmazását. Emiatt egyre nőtt az elégedetlenség, hiszen például egy felsőfokú végzettséggel rendelkező kórházi bérszámfejtő havi 2700 lejt keres, közben hatalmas a felelőssége, hogy több száz ember időben és pontosan megkapja a fizetését” – részletezte Vasile Neagovici. Aláhúzta, ezeket az alkalmazottakat súlyosan diszkriminálják, hiszen ugyanolyan szerepük és felelősségük van az egészségügyi rendszer működtetésében, mint a többi munkatársnak.
– példázódott a szakszervezeti vezető.
Elmondása szerint az egészségügyi alkalmazottak körében tovább növelte az elégedetlenséget, hogy idén üdülési csekket sem kaptak, sőt vannak olyan kisebb városi kórházak, amelyeknek a munkatársai soha nem kaptak vakációs utalványt, mert a kórház nem tudta azok értékét kigazdálkodni a költségvetéséből.
„A szakszervezet még az új kormánykoalíció megalakulása előtt elkezdte az egyeztetéseket, szorgalmazva, hogy alkalmazzák az egységes bértörvényt.
– magyarázta Neagovici. Rámutatott, úgy tűnt, a tárgyalások eredményesek, a szociáldemokraták nyitottnak bizonyultak a béremelésre, annál is inkább, mert az egységes bérezési törvényt ők fogadták el még 2017-ben. „A megegyezést minél hamarabb tető alá kell hozni, mert az ígéretek szerint a kormány december végéig véglegesíti a jövő évi állami költségvetést, és annak tartalmaznia kell már a béremelést fedező összegeket” – hangsúlyozta szakszervezet helyi elnöke.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!