Fotó: Haáz Vince
Románia fontolgatja az Ukrajnából származó gabonaimport betiltását, de nem fog erről dönteni az Európai Bizottság jóváhagyása nélkül – nyilatkozta Petre Daea mezőgazdasági miniszter az Europa FM-nek azt követően, hogy az elmúlt napokban a régió több országa – köztük Magyarország is – bejelentette, hogy a helyi gazdák panaszai nyomán kitiltaná az ukrán gabonát.
2023. április 17., 15:272023. április 17., 15:27
A román mezőgazdasági tárca vezetője azt mondja, arra a levélre vár választ, amelyben több európai ország, köztük Románia is, azt kéri az Európai Uniótól, hogy ismét vessen ki vámot az ukrán mezőgazdasági termékekre, ha más eszközökkel nem sikerül megállítani az ilyen termékek beáramlását, amely lenyomja az árakat az uniós piacokon.
„Mérlegeljük ezt (az Ukrajnából származó importtilalmat – szerk. megj.), várjuk az értelmezést és a választ az általunk tett javaslatokra. Vannak diplomáciai csatornák, amelyeket tiszteletben kell tartanunk. Várjuk az európai reakciókat, mert ezt az intézkedést (az európai piac megnyitása az ukrán gabona előtt – szerk. megj.) az Európai Bizottság hozta meg” – fogalmazott a miniszter.
Szlovákiához és Lengyelországhoz hasonlóan Magyarország is tiltalmat vezetett be az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona, valamint több más mezőgazdasági termék importja ellen.
Hétfőn ugyanakkor Pozsony is bejelentette, hogy Szlovákia ideiglenesen leállítja az Ukrajnából származó gabona és néhány más termék behozatalát.
A szlovák kormányhivatal sajtóosztályának közleménye szerint a témával összefüggésben a nap folyamán tárcaközi munkacsoport ülésére kerül sor.
A lengyel kormány felhatalmazta a mezőgazdasági és fejlesztési minisztereket, hogy ideiglenes tilalmat vezessenek be több ukrán élelmiszerre a saját gabonájuk és termékeik értékesítésében nehézségekbe ütköző lengyel gazdák tiltakozásai miatt.
Mint ismeretes, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, az Európai Unió megnyitotta piacát az ukrán gabona előtt anélkül, hogy európai minőségi előírásokat írt volna elő. Hamarosan a közép- és kelet-európai országok gazdái súlyos veszteségeket szenvedtek el a túlkínálat és az alacsony árak miatt.
Bulgária Lengyelország és Magyarország hasonló döntését követően szintén fontolóra veszi az ukrán gabona importjának betiltását – jelentette be Javor Gecsev megbízott mezőgazdasági miniszter.
Brüsszel ugyanakkor korábban kártérítést ajánlott fel a gazdáknak a veszteségekért. Az összegek azonban túl kicsik voltak, ezért több országban is tiltakozó megmozdulásokra került sor.
A múlt héten Petre Daea miniszter bejelentette, hogy az Európai Bizottság által a román gazdáknak a gabonaválság miatt nyújtott támogatást megduplázzák az állami költségvetésből.
A bejelentések szerint szerdán Varsóban tárgyalások várhatóan Románia és Ukrajna képviselői között a gabonaimportról.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!