Fotó: Makkay József
Bulgária Lengyelország és Magyarország hasonló döntését követően szintén fontolóra veszi az ukrán gabona importjának betiltását – jelentette be Javor Gecsev megbízott mezőgazdasági miniszter.
2023. április 17., 10:232023. április 17., 10:23
„A bolgár érdekeket meg kell védeni. Ráadásul, miután két ország már így cselekedett, ha nem reagálunk, még több termék halmozódhat fel bolgár területen” – mondta a bolgár közszolgálati rádió szerint.
A miniszter hozzátette, hogy néhány nappal ezelőtt hat másik országbeli kollégáival tárgyalt a kérdésről.
A bolgár miniszter nyilatkozata azután hangzott el, hogy Lengyelország és Magyarország bejelentette: mezőgazdasági ágazatuk védelme érdekében úgy döntöttek, megtiltják a gabona és más élelmiszerek Ukrajnából történő behozatalát.
Két nappal ezelőtt Szlovákia is blokkolta az Ukrajnából származó gabona piaci értékesítését, miután egy ukrán búzaszállítmányban az EU-ban tiltott növényvédő szereket fedezett fel.
Pénteken Románia, Bulgária, Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország mezőgazdasági miniszterei videokonferencia keretében találkoztak, és megállapodtak abban, hogy egységesen lépnek fel az Ukrajnából származó gabonával kapcsolatban.
„Tudomásunk van a gabonafélék és más mezőgazdasági termékek behozatalának betiltására vonatkozó lengyel és magyar bejelentésekről. Ezzel összefüggésben fontos hangsúlyozni, hogy a kereskedelempolitika az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért az egyoldalú intézkedések elfogadhatatlanok” – idézte az Európai Bizottság szóvivőjét a Reuters.
Ukrajna sajnálatát fejezte ki a lengyel és a magyar döntés miatt, mondván, hogy „a problémák drasztikus, egyoldalú döntésekkel történő megoldása nem fogja felgyorsítani a helyzet pozitív megoldását”. A kijevi mezőgazdasági minisztérium szerint a lengyel tilalom ellentétes a kétoldalú exportmegállapodással, és tárgyalásokra szólított fel a helyzet megoldására.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!