Csúcsra járatott internetes élelmiszerforgalmazás

Futárok egy kolozsvári gyorsétterem előtt. Szinte minden élelmiszerre megnőtt az internetes kereslet •  Fotó: Rostás Szabolcs

Futárok egy kolozsvári gyorsétterem előtt. Szinte minden élelmiszerre megnőtt az internetes kereslet

Fotó: Rostás Szabolcs

Országszerte virágzik az online kereskedelem: egyre több kistermelő, élelmiszer-feldolgozó cég és étterem kínálja termékeit a virtuális térben. Noha a szükséges élelmiszer-biztonsági engedélyek megszerzése nem túl nehéz, sokan mégis a könnyebnek tűnő, illegális forgalmazást választják. Szakemberrel jártuk körül ennek kockázatait.

Makkay József

2020. április 19., 08:142020. április 19., 08:14

 Egyre több település termelői közössége létesít megrendelési felületet online vásárláshoz közösségi oldalakon, de megszaporodtak az erre szakosodott honlapok is, ahol friss primőröktől gyökérzöldségig, gyümölcsökig, savanyított káposztától házi laskáig és tojásig gyakorlatilag minden beszerezhető. A bárányhúsfogyasztás szezonjában sokan kínálnak friss húst, de felpörgött a különböző vágott háziszárnyasok – tyúk, pulyka, kacsa, lúd, gyöngytyúk, sőt fácánhús – és házi sertésreceptek alapján készített termékek internetes forgalmazása is.

A vesztegzár alá került lakosság ellátása immár nemcsak a házhoz történő élelmiszer-szállítás eddigi „nagyüzemeinek”, az áruházláncoknak a felségterülete maradt, hanem egyre több kistermelő és háztáji élelmiszer-feldolgozó lát fantáziát a fogyasztói szokások gyors változásának kielégítésében. Ami örvendetes, ha a kistermelők és gazdaközösségek is beszerzik az ehhez szükséges élelmiszer-biztonsági engedélyeket, hogy az élelmiszer-termelés és online kereskedelem törvényes keretek között működjék. Jelenleg ugyanis sokan megpróbálnak a zavarosban halászni:

a megszaporodott hirdetések kínálatáradatában nagyon nehéz eligazodni, hogy ki milyen minőségű élelmiszert árul, és rendelkezik-e az élelmiszer-feldolgozáshoz és -forgalmazáshoz szükséges engedélyekkel.

Könnyen beszerezhető
engedélyek

„Abból az alapállásból kell kiindulni, hogy magánszemély nem forgalmazhat közfogyasztásra feldolgozott élelmiszert. Otthon levágott háziállat húsát, otthon készített laskát, süteményt, savanyúságot, bármilyen élelmiszert, ami úgy jön létre, hogy az alapanyagot megváltoztatják, azaz feldolgozzák, csak saját, családi használatra szabad felhasználni. Ezek bármilyen típusú kereskedelemben történő forgalmazása kihágásnak minősül, és több ezer lejes büntetést von maga után, ha a hatóság kideríti az illegális árus kilétét” – foglalja össze az élelmiszer-forgalmazás egyik alapszabályát dr. Örsi Csaba, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szakosztályvezetője, aki Háromszék élelmiszeripari egységeinek engedélyeztetéséért felel.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A székelyföldi szakember szerint

mind az élelmiszergyártásnak, mind a forgalmazásnak pontosan körülírt szabályai vannak, aminek betartatásáért a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatalok felelnek. A törvényes feltételek azonban rugalmasan igazodnak a háztáji körülmények között működő, legkisebb élelmiszer-feldolgozó kisüzemtől az élelmiszeripari cégóriásokig.

Ezért érthetetlen sok kistermelő vagy ügyeskedő viszonteladó hozzáállása a piac változásához, amikor a törvényes utak megkerülésével próbálnak kereskedni. Örsi szerint a megyei hivatalok szakemberei nyitottak és segítőkészek a hozzájuk forduló termelőkhöz. Az érdeklődő gazdának beadványban kell megkeresnie a területileg illetékes hivatalt, ahol minden további részletről felvilágosítják. Kisüzemi körülmények között a minimálisan szükséges feltételek biztosítása mellett viszonylag könnyű megszerezni a szükséges engedélyt, és innentől fogva az élelmiszer-feldolgozó gazda legálisan forgalmazhatja termékeit.

Szigorúbb húsfeldolgozási szabályok

Az állattenyésztő gazdák számára a legnagyobb kihívás az állatok levágása. Amint lapunk hasábjain erről már szó esett, sok a bonyodalom a kis vágóhidak beindítása körül. Örsi Csaba a farmon belüli vágópont engedélyeztetését tartja célravezetőnek, amikor disznót, marhát, juhot vagy néhány száz szárnyast, nyulat szeretne levágni és feldolgozni saját állományából a gazda. Ezt a típusú vágóhidat a legkönnyebb bejegyeztetni Romániában, hiszen a beruházáshoz minimális feltételek kellenek,

az időnkénti vágást pedig az állategészségügyi hatóság kiküldött szakembere ellenőrzi és felügyeli. Az ő bélyegzőjével kerülhet helyi feldolgozásra, illetve hazai forgalomba a helyben megtermelt hús.

Mivel egyre inkább terjednek a hagyományos receptek alapján készült hústermékek, az élelmiszeriparnak ez a területe is sok termelőt vonz. A szakember szerint a feldolgozásra kerülő húsnak minden esetben legálisan működő vágóhídról kell származnia. Ha a gazda mangalicasertést vagy más, háztájiban nevelt állat húsát akarja feldolgozni, azt is vágóhídon kell levágnia, és a saját kisüzemében fel tudja használni végterméknek. Természetesen a kisüzemnek is rendelkeznie kell az élelmiszer-bizonsági hatóságtól származó engedéllyel.

Az élelmiszeriparban a húsfeldolgozás alapanyagának ellenőrzését övezik a legszigorúbb feltételek.

A vágóhidakról csak olyan állat húsát lehet közfogyasztásra elszállítani, amelyet az állatorvos részletesen ellenőriz.

Az ellenőrzés pedig kiterjed az állat származására és a korábbi gyógyszeres kezelésekre is.

•  Fotó: Kristó Róbert/archív Galéria

Fotó: Kristó Róbert/archív

Felülírt élelmiszer-biztonsági szabályok

Az online kereskedelemben az élelmiszerek házhoz szállításának is törvényes szabályai vannak, amit valamennyi forgalmazónak be kell tartania. „Az élelmiszerek szállításának alapszabálya, hogy az árut olyan hőmérsékleten kell szállítani, amilyen hőfokon az üzletben vagy a raktárban tárolják. A mélyfagyasztott húsként vásárolt áru fagyasztott állapotban kell megérkezzen a vevőhöz, a friss húst pedig olyan hőmérsékleten kell kivinni a vásárlóhoz, mint ahogyan a hűtőszekrényben eláll bizonyos ideig” – magyarázza a húsáruk szállításának feltételeit dr. Örsi Csaba állatorvos. Ehhez megfelelő jármű kell: a húsforgalmazással foglalkozó cégek másként nem kaphatnak ilyen szolgáltatásra élelmiszer-biztonsági engedélyt.

Külön kategóriát képez a félkész és készételek megrendelésre történő házhoz szállítása. A szakember szerint

az élelmiszer-biztonsági előírásokat szabályozó törvényben nem szerepel a biciklin és motorkerékpáron történő élelmiszer-szállítás, mert ezek a járművek eleve nem felelnek meg a célra.

Éppen a koronavírus-járvány okozta robbanásszerű online kereskedelem késztette arra az országos állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságot, hogy gyors megoldást találjanak a kialakult helyzetre, így az a döntés született, hogy a készételt forgalmazó cégeknek külön engedélyt kell kiváltaniuk  online forgalmazásra. Az ételszállítás élelmiszer-biztonsági felelőssége az új helyzetben az ételt előállító étteremé. Egyféle ex-lex állapot ez, amit valószínűleg később fognak szabályozni a hatóságok. Tény azonban, hogy romlandó hús-árut törvényesen továbbra is csak megfelelő hűtőkocsival lehet a raktárból a megrendelőhöz szállítani.

A savanyúsággyártó kisvállalkozónak is az internet a piaca

Papp Levente kolozsvári vállalkozó Állomás téri savanyúságstandja előtt pár éve még sorok kígyóztak, hiszen nemcsak a környékről, hanem a város távolabbi negyedeiből is eljártak ide a vásárlók savanyú és reszelt káposztáért, uborkáért, paprikáért. Összesen mintegy 10-12 savanyított zöldséget forgalmaznak. A környék átrendezése miatt nehézkessé vált itteni üzletük fenntartása, ezért eldöntötték, vendéglőknek szállítanak savanyúságot. Az üzlet bejött, a savanyúságokból sok étteremnek a Papp családi vállalkozás lett a fő beszállítója. A felfele ívelő kereskedelemnek vetett véget a koronavírus-járvány, és március elejére hatalmas eladatlan készlet állt a raktárukban. Nem tudták, mihez kezdjenek. Ekkor született az ötlet, hogy a Kolozs megyei termelők egyik Facebook-fórumán hirdessék kínálatukat. „Az egész családot meglepte a hatalmas érdeklődés. Egyszerre zúdulni kezdtek a megrendelések, csak kapkodtuk a fejünket. Az első napokban még kiszállítottam a megrendelt árut, de később már csak két-három nap múlva tudtam teljesíteni a kéréseket. Péntek délutánig még sok a megrendelés, majd meglátjuk, mi lesz a román húsvét után” – magyarázza Papp Levente. A szüleivel közösen fenntartott családi vállalkozásnak kapóra jött a házhoz szállítás, és már elkezdtek azon gondolkodni, hogyan tudják vállalkozásukat a járvány utáni időszakban is ebbe az irányba fejleszteni. Visszatérnének az éttermi kereslethez is, azonban Papp szerint jól látható, hogy a fogyasztói szokások ebbe az irányba változnak, tehát az élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó cégek közül is egyre többen fognak ebből hasznot húzni. A vállalkozó szerint a házhoz szállító nagy cégek – Eats, Glovo, Food Panda és mások – túl drágán dolgoznak ahhoz, hogy az élelmiszer-feldolgozó kisebb vállalatoknak megérje, ezért valószínűleg sok cég saját embereket fog erre a célra alkalmazni. Az élelmiszer-biztonsági előírásokkal kapcsolatban Papp Levente úgy fogalmazott, aki ezen a területen dolgozik, annak be kell szereznie az ehhez szükséges engedélyeket, de ez nem okoz különösebb gondot egy vállalkozó számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt
2025. május 06., kedd

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója

Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója