Elemzői borúlátás. A kormány által vártnál magasabb inflációt várnak, a lej gyengülésére számítanak a szakemberek
Fotó: Pixabay
A CFA Románia szerint márciusban az előző hónaphoz képest 1,4 ponttal csökkent, jelenleg 51,6 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
2024. április 26., 15:492024. április 26., 15:49
Pénteki közleményében a befektetési szakértőket tömörítő szervezet emlékeztetett arra, hogy a mutatónak két összetevője van, az egyik a jelenlegi gazdasági helyzetet tükrözi, a másik a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásokat. A bizalom indexének márciusi csökkenését az utóbbi összetevő 4,7 pontos visszaesése vonta maga után.
A CFA Románia havonta készít felmérést a pénzügyi elemzők körében Románia gazdaságának egyéves távlatairól.
Az Agerpres által idézett közlemény szerint a válaszadóik 5,33 százalékos inflációt jósolnak 12 hónap múlva, és több mint 75 százalékuk az infláció mérséklődésére számít a következő egy évben.
A válaszadók relatív többsége, 44 százaléka arra számít, hogy a városi lakóingatlanárak a következő 12 hónapban stabilak maradnak, míg 38 százaléka szerint emelkedni fognak.
A megkérdezett szakértők idén átlagban 5,4 százalékos költségvetési hiányra és 2,7 százalékos gazdasági növekedésre számítanak. Prognózisuk szerint az államadósság a GDP 53 százalékára nő a következő 12 hónapban.
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Mint ismeretes, a kormány a 2024-es állami költségvetésben 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel és 5 százalékos GDP-arányos deficittel számol. Ami az inflációt illeti, februárban Mugur Isărescu jegybankelnök bejelentette, hogy a BNR a novemberi 4,8 százalékról 4,7 százalékra csökkentette az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és arra számít, hogy a pénzromlás 2025 végére 3,5 százalékra mérséklődik.
Egészen biztos, hogy a 2024-es választási szuperév után adóemelések jönnek – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
szóljon hozzá!