Több mint 3500 fafeldolgozó, erdész, erdőtulajdonos és szakszervezeti tag tiltakozott kedden a kormány bukaresti épülete előtt: a faipari alkalmazottak azt kifogásolták, hogy a Romsilva állami erdészet által meghirdetett versenytárgyalásokon a tavalyihoz képest háromszoros áron hirdették meg az áruba bocsátott faanyagot.
2016. január 26., 16:242016. január 26., 16:24
2016. január 26., 16:502016. január 26., 16:50
A romániai fakitermelőket tömörítő szövetség által szervezett megmozdulásra az ország minden részéből érkeztek résztvevők, akik a magasba tartott táblákon többek között arra hívták fel a figyelmet, hogy a drágítás miatt csődközeli állapotba kerültek, illetve azt követelték, hogy a Romsilva támogassa a kis- és közepes vállalkozásokat, valamint átlátható, nyílt liciteket szervezzen.
Ciprian Muscă, a szövetség bukovinai elnöke a Mediafax hírügynökségnek rámutatott: azt akarják, hogy az állami erdészet a nyersanyagot továbbra is a tavaly év végi áron kínálja, mert a 300 százalékos áremelés gyakorlatilag ellehetetlenítette a tevékenységüket. A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta: problémák vannak a Romsilvának a fafeldolgozókkal kötött keretszerződéseivel is.
„Olyan megállapodásokat szeretnénk, amelyek partnerségi kapcsolatot teremtenek a felek között, nem pedig olyanokat, amelyekben csak a vásárló kötelességeiről és az esetleges bírságokról esik szó” – magyarázta Muscă. A kormány épülete elé vonult tiltakozók az új szerződések mellett azt követelték, hogy a Romsilva versenytárgyalásain ezentúl ne lezárt borítékban kelljen megjelölni a vásárlási árat, hanem nyilvánosan felszólalva, ugyanakkor azt is kérték, hogy az erdészeti hatóságok rendszeresen tartsanak ellenőrzéseket a Romsilva hatáskörébe tartozó erdőkben.
A környezetvédelmi minisztérium pénteken számolt be arról, hogy a fafeldolgozók felháborodása nyomán kivizsgálást végzett, amelynek során megállapították, hogy a Romsilva által megadott kikiáltási árak valóban túl magasak. A szaktárca a Versenytanács álláspontját is kikérte, amely ugyancsak rámutatott: az árakat a piacnak kellene meghatároznia.
Hétfőn ugyanakkor Cătălin Tobescu, a Fordaq erdészeti társulás elnöke az Agerpres hírügynökségnek arról beszélt: a környezetvédelmi minisztérium és a Romsilva csak egymásra mutogatnak, illetve hárítják a felelősséget, szerinte emiatt került a mostani siralmas helyzetbe a hazai faipar. A szakember úgy véli: botrányos, hogy az állami erdészet továbbra is képtelen rugalmas lenni, a szaktárca pedig „gyenge”, nem tud konkrét intézkedésekkel közbelépni. Mint rámutatott megoldást jelentene például az, ha a környezetvédelmi miniszter elbocsátaná a Romsilva vezetőtanácsának tagjait.
A fafeldolgozók kifogásai nyomán a Romsilva korábban többször is azzal védekezett, hogy a liciten megadott referenciaárakat nem ők határozzák meg, hanem a 2015/924-es számú kormányhatározatban szereplő számítások alapján adják meg, és nem áll módjukban eltérni ezektől az értékektől.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!