Fotó: Gov.ro
Nicolae Ciucă miniszterelnök kedden megerősítette, hogy a költségvetés kiegyensúlyozásáról szóló hétfői koalíciós egyeztetéseken megvitatták az államfő bérénél magasabb fizetések megadóztatására vonatkozó javaslatot, de erről nem született döntés.
2023. április 25., 16:072023. április 25., 16:07
2023. április 25., 16:222023. április 25., 16:22
A kormányfő az Agerpres szerint kifejtette: ezt az intézkedést addig nem kívánja kommentálni, amíg a pénzügyminisztérium nem dolgozza ki a részleteit. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem egy többletadó bevezetésére, hanem bizonyos összegnél magasabb közalkalmazotti bérek nagyobb mértékű megadóztatásáról hangzott el javaslat a koalíciós egyeztetéseken.
A miniszterelnök ismételten hangsúlyozta, hogy a koalíció nem megszorító intézkedésekre, például a bérek befagyasztására készül, de szándékukban áll jobban gazdálkodni a költségvetéssel. Emlékeztetett: a takarékosságra azért van szükség, mert az első negyedévben 4,5 milliárd lejes volt a költségvetési hiány, és a kormány az év végén nem szeretné túllépni a deficitcélt.
Hangsúlyozta azt is, hogy a kormány még nem döntött a takarékossági intézkedésekről, mert várják a pénzügyminisztérium helyzetjelentését. Közlése szerint a takarékosság elsősorban az állami intézményeknél a kiadások csökkentését fogja jelenteni.
Különadó kivetését javasolta a kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő fizetését meghaladó bérekre, az intézkedést nem csak a közszférában, hanem a versenyszférában is alkalmaznák – értesült a News.ro.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!