Marius Budăi: a nyugdíj összege nem lehet nagyobb a nyugdíjas személy korábbi fizetésénél
Fotó: Gov.ro
Jóváhagyta szerdai ülésén a bukaresti kormány a nem járulékalapú, úgynevezett különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet.
2022. december 28., 22:342022. december 28., 22:34
2022. december 28., 22:462022. december 28., 22:46
Marius Budăi munkaügyi miniszter a kormányülés után elmondta, hogy a szolgálati nyugdíjakat szabályozó jogszabályjavaslatot az új ülésszakban, február elseje után fogja majd megvitatni a parlament. A tárcavezető leszögezte, hogy a tervezet kidolgozásakor figyelembe vették az országos helyreállítási terv (PNRR) előírásait, az alkotmánybíróság vonatkozó döntéseit és az átláthatóságra is odafigyeltek.
Marius Budăi hozzátette, a bírák és ügyészek, az alkotmánybírák, a számvevőszék személyzete, a diplomaták, a polgári légiközlekedési személyzet, a parlamenti köztisztviselők nyugdíját, valamint a katonai nyugdíjakat szabályozó tervezet egyik fő célja a járandóságokkal járó költségvetési kiadások csökkentése. Valamennyi érintett kategóriához tartozó személy különnyugdíjának összege az utolsó 12 ledolgozott hónapban kapott bruttó fizetése átlagának a 65 százaléka lesz, szemben az eddigi 80 százalékkal. „Ez alól csak a bírák és ügyészek képeznek kivételt, esetükben ugyanis továbbra is a 12 egymást követő hónapban kapott nettó bér 80 százaléka marad a különnyugdíj összege, mivel erről alkotmánybírósági döntés rendelkezik” – magyarázta a szociáldemokrata tárcavezető.
Elkészült a nem járulékalapú, úgynevezett különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénytervezet, amely egyebek mellett leszögezi, hogy a nyugdíj összege nem lehet nagyobb a nyugdíjas személy korábbi fizetésénél – adta hírül a munkaügyi minisztérium.
Egy másik fontos elv, hogy a nyugdíj összege nem lehet nagyobb a nyugdíjas személy korábbi fizetésénél. Ezért az összes nyugdíjat újraszámolják a törvénynek a Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított hat hónapon belül – tette hozzá a miniszter.
A nyugdíj kiszámításának alapját képező keresetbe nem számolják bele a nem állandó jellegű jövedelmeket. Ugyanakkor a bírák és ügyészek a tisztségben eltöltött legkevesebb 25 év szolgálati idő után kérhetik a nyugdíjazásukat – ismertette a tervezet főbb előírásait Marius Budăi.
Nem nézik jó szemmel a bírák és ügyészek, hogy a román kormány – részben világbanki ajánlásra – „rendet vágna” a szolgálati nyugdíjak dzsungelében.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!