Sok magyarországi ítéli meg úgy, hogy megéri romániai boltokban vásárolni
Fotó: Rostás Szabolcs
Schengen következménye, hogy márciustól buszokkal hozzák a magyarországiakat Romániába vásárolni, céget alapítanak a bevásárlóturizmusra. A romániai vásárlás iránt a jelek szerint sokan érdeklődnek.
2025. február 12., 16:442025. február 12., 16:44
2025. február 12., 16:482025. február 12., 16:48
A romániai árakról, az itteni vásárlás népszerűségéről szóló hírek időről időre felütik a fejüket a magyarországi nyilvános térben, jóllehet egyáltalán nem biztos, hogy Románia boltjaiban jobban megéri vásárolni – írta a Világgazdaság.
A nagy áruházláncok romániai boltjait a kilátások szerint tömegesen fogják látogatni a magyarországi vásárlók
Fotó: Lidl Románia/Facebook
A kedvező romániai bevásárlóturizmus híre időről időre téma a magyarországi nyilvánosságban. Most az adott új lendületet, hogy a román állam (és Bulgária is) 2025. január 1-jétől teljes jogú tagja lett a schengeni övezetnek, ezzel pedig megszűnt a személyellenőrzés a belső szárazföldi határokon.
Az EU magyar elnöksége alatt született döntés kétségkívül történelmi, a másodlagos hatásai pedig szinte azonnal legyűrűztek a mindennapok szintjére.
Ugyanakkor a romániai boltok is „közelebb” kerültek a magyar vásárlókhoz, akiknek az érdeklődését az is fokozza, hogy az elmúlt hónapokban ismét felgyorsult a magyar infláció, azon belül is az élelmiszerárak emelkedése.
Élelmiszert is sok kelet-magyarországi vásárló venne meg inkább romániai boltokban
Fotó: Auchan/Facebook
A lap utánanézett az áraknak, és arra a következtetésre jut, hogy Romániában bevásárolni Magyarország helyett egyáltalán nem biztos, hogy megéri. Az élelmiszereknél jelentős eltérés nem tapasztalható a magyarországi és a romániai árak között: a húsáruk, húskészítmények, a tejtermékek hasonló árban mozognak. Tehát eleve a polci árakon nem lehet túl sokat spórolni, de ha még ehhez hozzászámítják a lej váltási költségét, az útdíjakat, az üzemanyagköltséget, a rááldozott félnapi időt, akkor nehezen tűnik kifizetődőnek Romániába átjárni bevásárolni – hacsak nem az eleve ingázókról van szó. Egy ígéret szerint
Egyelőre kilencszemélyes kisbuszokkal indul a szolgáltatás debreceni és nyíregyházi indulással. A Világgazdaság felvette a kapcsolatot a hirdetést közzétevő magánszeméllyel, a privát Facebook-csoportban kiderült, a csoport február 6-án jött létre, és mostanra mintegy 700-an csatlakoztak hozzá.
amely alapján aztán mindenki tájékozódhat az árakról. Eredetileg úgy volt, hogy a járatok minden hétvégén szombaton és vasárnap indulnak, de közben igény mutatkozik hétköznapi járatokra is. A tervek szerint a kisbuszok reggel 7 órakor indulnak majd, és kora délután, 14 órakor érkeznek vissza. A vállalkozás azt állítja, hogy „minden debreceni és nyíregyházi lakost háztól házig szállít”, amiből az is következik, hogy a más településekről érdeklődőknek meg kell oldaniuk, hogy Nyíregyházáról vagy Debrecenből hazajussanak.
Kaufland, Lidl, Penny, Carrefour, Leroy Merlin, Hornbach, Dedeman.
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilométereken át sorakoztak a kamionok, most akadálytalanul haladhatnak át a járművek. A schengeni tagsággal a fuvarozók egyik rémálma is véget ért – legalábbis egy időre.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
szóljon hozzá!