Nem jártak sikerrel. A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét
Fotó: Facebook/Greenpeace Romania
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. május 12., 15:422025. május 12., 15:42
Bejegyzése szerint az ítélet értelmében a Greenpeace-nek 80 ezer lejt kell fizetnie a beruházóknak, azaz a Romgaznak és az OMV Petromnak. Úgy vélekedett: a törvényszék döntése ismét megerősíti, hogy a romániai stratégiai beruházások elleni keresetek nagy része megalapozatlan vagy befogadhatatlan. „Románia ma nem csak egy pert, hanem egy fontos csatát nyert meg a stratégiai érdekeinkért” – írta a miniszter.
Hangsúlyozta, hogy Románia nem engedheti meg az energiabiztonsága szempontjából alapvető fontosságú beruházások szabotálását.
– fogalmazott Burduja.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Az Agerpres hírügynökség emlékeztet, a Greenpeace Románia arra hivatkozva perelte be Tuzla község önkormányzata és más intézmények mellett a Romgazt és az OMV Petromot, hogy szabálytalanságok történtek a beruházás engedélyezési eljárásaiban, és a befektetők eltitkolták a Fekete-tengerbe kerülő környezetkárosító anyagokkal kapcsolatos adatokat.
A Greenpeace szerint Románia energiafüggetlensége a megújuló energiával, az energiahatékonysággal és a tárolási kapacitások bővítésével biztosítható.
A OMV Petrom és a Romgaz március 25-én jelentette be, hogy elkezdték a fúrásokat a fekete-tengeri Neptun Deep gázmezőn. A két vállalat összesen négymilliárd eurót fektetett be a projektbe.
Az OMV Petrom azt tervezi, hogy a Fekete-tengerből kitermelt gáz egy részét Romániában fogja felhasználni, de a magyarországi keresletre is számítanak – derült ki a cég illetékeseinek beszámolójából.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!