Fotó: Mediafax
A román gázvezeték-hálózatot kezelő állami vállalat, a Transgaz 50 millió euró hitelt kapott a Juncker-terv keretében az Európai Beruházási Banktól a Bulgáriát, Romániát, Magyarországot és Ausztriát összekötő úgynevezett BRUA-gázvezeték első romániai szakaszának megépítésére – közölte pénteken az Európai Bizottság.
2017. október 27., 17:222017. október 27., 17:22
A hitelért a Juncker-tervnek is nevezett Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI) vállalt garanciát. A vezeték 478 kilométer hosszú és a dél-romániai Podișortól a bánsági Temesrékásig terjed. A hitelből a vezetéket és három kompresszorállomást építenek meg Podișornál, Bibești-nél és Zsuppánál.
Andrew McDowell, az Európai Beruházási Bank alelnöke kijelentette: ez a stratégiai fontosságú projekt összeköti a dél-keleti és a közép-európai országok gázhálózatát, és megszünteti a dél-kelet-európai államok függőségét a jelenleg létező egyetlen gázvezetéktől, növelve az országok energiabiztonságát. Emellett lehetőség nyílik arra, hogy az országok olcsóbban vásárolhassanak gázt.
Az uniós végrehajtó bizottság becslése szerint a gázvezeték különböző szakaszainak építése idején 4-5 ezer állás létesül, a BRUA működtetése pedig 300-400 munkahely létesítését biztosítja. A gázfolyosón évente 4,4 milliárd köbméter gáz szállítását tervezik.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!