Az ételfutárok körében is nagyon sok a külföldi vendégmunkás
Fotó: Orbán Orsolya
Egyre csökken a különbség a külföldön dolgozó romániai vendégmunkások és a Romániában dolgozó, az Európai Unión kívülről származó vendégmunkások által hazaküldött pénzösszegek között. Míg előbbi 2024-ben másfél évtizedes mélypontra süllyedt, addig rekordot döntött tavaly a többségében ázsiai vendégmunkások által az országból kijuttatott összeg.
2025. február 26., 21:382025. február 26., 21:38
A külföldön dolgozó romániai vendégmunkások tavaly kevesebb mint 5 milliárd eurót küldtek haza, bő 1,5 milliárd euróval kevesebbet, mint 2023-ban, ami közel 25 százalékos csökkenés, és a legkisebb összeg a 2009–2010-es válságos időszak óta. Eközben az Economica.net gazdasági portál által elemzett adatok szerint a Romániában dolgozó vendégmunkások révén hazaküldött összeg rekordot döntött – elérte az 1,2 milliárd eurót.
Az elemzés ugyanakkor arra az érdekes tényre is ráirányítja a figyelmet, hogy
a kétoldali utalások értéke megközelítette a 2 milliárd eurót.
Ez a tanulmány szerzői szerint részben azért van így, mert az Egyesült Királyság több éve a munkavállalás céljából külföldre távozó romániaiak fő célországává vált, megelőzve az olyan korábbi hagyományos célországokat, mint Spanyolország, Olaszország, Franciaország vagy Németország, részben pedig azért, mert a Romániában dolgozó, például Nepálból, Srí Lankáról, Pakisztánból és Bangladesből származó munkavállalók közül sokaknak van családjuk Nagy-Britanniában.
Több mint 100 000 nem európai uniós állampolgár dolgozik Romániában, ezzel az országba bevándorlók száma meghaladta a kivándorlókét. A bevándorlók főleg ázsiai országokból érkeznek a jobb megélhetésért Romániába.
Az elemzés készítői itt megjegyzik, hogy
mivel ez a statisztika a készpénzátutalást veszi figyelembe. Kiemelik továbbá azt is, hogy a munkavállalók származási országai főként India körüli ázsiai, illetve afrikai országok, de
Mint ismeretes, több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról származnak. A legtöbb Romániában vendégmunkás Bukarestben, Ilfov, illetve Konstanca megyében tevékenykedik.
Érdekesség amúgy, hogy a munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező vendégmunkások – vagyis Európai Gazdasági Térségen és Svájcon kívüli állampolgárok – száma 2024-ben majdnem megduplázódott 2022-hez képest.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány immár az egymást követő negyedik évben is fenntartja a Romániába behozható új, nem uniós munkavállalók kvótáját, amely legfeljebb 100 000 fő lehet. A kormány ezt a megoldást választotta a romániai lakosság által visszautasított vagy nem kívánt munkahelyek nagy számának összetett problémájára.
A tapasztalatok szerint a romániai munkavállalók általában azért utasítják vissza ezeket a megüresedett állásokat, mert a szerény jövedelmek fenntartják a munkaerő-szegénység spirálját, a munkahelyek távol vannak a jelöltek lakóhelyétől, nagy a munkaterhelés és korlátozottak a szakmai előrelépés lehetőségei. Az ilyen állások betöltésére alkalmasak közül néhányan inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a dolgozói szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban való munkavállalást választják, és néhányan közülük kisvállalkozást nyitnak.
Több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról érkeztek – derül ki az Economica.net elemzéséből.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!