Az ételfutárok körében is nagyon sok a külföldi vendégmunkás
Fotó: Orbán Orsolya
Egyre csökken a különbség a külföldön dolgozó romániai vendégmunkások és a Romániában dolgozó, az Európai Unión kívülről származó vendégmunkások által hazaküldött pénzösszegek között. Míg előbbi 2024-ben másfél évtizedes mélypontra süllyedt, addig rekordot döntött tavaly a többségében ázsiai vendégmunkások által az országból kijuttatott összeg.
2025. február 26., 21:382025. február 26., 21:38
A külföldön dolgozó romániai vendégmunkások tavaly kevesebb mint 5 milliárd eurót küldtek haza, bő 1,5 milliárd euróval kevesebbet, mint 2023-ban, ami közel 25 százalékos csökkenés, és a legkisebb összeg a 2009–2010-es válságos időszak óta. Eközben az Economica.net gazdasági portál által elemzett adatok szerint a Romániában dolgozó vendégmunkások révén hazaküldött összeg rekordot döntött – elérte az 1,2 milliárd eurót.
Az elemzés ugyanakkor arra az érdekes tényre is ráirányítja a figyelmet, hogy
a kétoldali utalások értéke megközelítette a 2 milliárd eurót.
Ez a tanulmány szerzői szerint részben azért van így, mert az Egyesült Királyság több éve a munkavállalás céljából külföldre távozó romániaiak fő célországává vált, megelőzve az olyan korábbi hagyományos célországokat, mint Spanyolország, Olaszország, Franciaország vagy Németország, részben pedig azért, mert a Romániában dolgozó, például Nepálból, Srí Lankáról, Pakisztánból és Bangladesből származó munkavállalók közül sokaknak van családjuk Nagy-Britanniában.
Több mint 100 000 nem európai uniós állampolgár dolgozik Romániában, ezzel az országba bevándorlók száma meghaladta a kivándorlókét. A bevándorlók főleg ázsiai országokból érkeznek a jobb megélhetésért Romániába.
Az elemzés készítői itt megjegyzik, hogy
mivel ez a statisztika a készpénzátutalást veszi figyelembe. Kiemelik továbbá azt is, hogy a munkavállalók származási országai főként India körüli ázsiai, illetve afrikai országok, de
Mint ismeretes, több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról származnak. A legtöbb Romániában vendégmunkás Bukarestben, Ilfov, illetve Konstanca megyében tevékenykedik.
Érdekesség amúgy, hogy a munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező vendégmunkások – vagyis Európai Gazdasági Térségen és Svájcon kívüli állampolgárok – száma 2024-ben majdnem megduplázódott 2022-hez képest.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány immár az egymást követő negyedik évben is fenntartja a Romániába behozható új, nem uniós munkavállalók kvótáját, amely legfeljebb 100 000 fő lehet. A kormány ezt a megoldást választotta a romániai lakosság által visszautasított vagy nem kívánt munkahelyek nagy számának összetett problémájára.
A tapasztalatok szerint a romániai munkavállalók általában azért utasítják vissza ezeket a megüresedett állásokat, mert a szerény jövedelmek fenntartják a munkaerő-szegénység spirálját, a munkahelyek távol vannak a jelöltek lakóhelyétől, nagy a munkaterhelés és korlátozottak a szakmai előrelépés lehetőségei. Az ilyen állások betöltésére alkalmasak közül néhányan inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a dolgozói szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban való munkavállalást választják, és néhányan közülük kisvállalkozást nyitnak.
Több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról érkeztek – derül ki az Economica.net elemzéséből.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!