Mentőcsomag készül. A lakosságot támogató intézkedéseket mutathat be hétfőn a bukaresti kormány
Fotó: Jakab Mónika
Támogatásokról, a gazdasági válságkezeléssel kapcsolatos lépésekről, szociális juttatásokról is döntenek hétfőn a kormánykoalíció vezetői. Kelemen Hunor kormányfőhelyettes, az RMDSZ elnöke a Krónikának elmondta: a kis- és közepes vállalkozások segítésével, de a nagy cégek támogatásával is igyekeznek élénkíteni a gazdaságot, és „menteni a menthetőt”.
2022. április 10., 19:382022. április 10., 19:38
Utalványok az alapélelmiszerek vásárlására a szegénységben élő, illetve az alacsony jövedelmű családoknak (50 euró/utalvány kéthavonta az idei év végéig), havi utalványok az oktatási időszakban a szociális ösztöndíjas diákoknak (30 euró/utalvány), az alkalmazottak étkezési utalványának megemelése 30 lejes értékre, hitelmoratórium – sajtóértesülések szerint ezeket a lépéseket is tervezi a kormány a készülő mentőcsomag keretében.
„A végleges döntések gazdasági, szociális kérdéseket érintenek. Olyan beruházásokról, támogatásokról is egyeztetünk, amelyekkel a gazdaságot élénkíteni lehet, illetve menteni, ami menthető. A hét folyamán sürgősségi kormányrendeletet tervezünk beterjeszteni, az közberuházások keretében zajló építkezések ügyében.
– mondta az RMDSZ elnöke.
A Ziarul Financiar a napokban arról írt, hogy átlagosan 170,10 lejbe került az építőiparban használt szendvicspanelek négyzetmétere márciusban, míg egy évvel korábban 76,70 lej volt az átlagár. A nemesvakolatok ára 40, a tégláé 36 százalékkal emelkedett. A lap az ágazati vállalkozók véleményére hivatkozva azt írta, idén nagymértékben emelkedni fog a fizetésképtelenné váló, csődbe jutott építkezési cégek száma.
Segítenének, ahol tudnak. Az építőiparban „árfelzárkozást” terveznek Kelemen Hunor szerint
Fotó: Jakab Mónika
Néhány nappal ezelőtt Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök is arról beszélt, hogy az építőanyagok árával kapcsolatos rendelet prioritást jelent a kormány számára. Mint fogalmazott: országszerte stagnálnak a beruházások az építőanyagok drágulása miatt, amit „az ostoba ukrajnai háború” idézett elő.
Megerősítette: lesznek szociális jellegű döntések a rászorulók számára. Arról tájékoztatott, hogy a hosszú ideje halogatott offshore-törvény is terítékre kerül a héten. Mint ismeretes, ez jelentené az első lépést ahhoz, hogy 2026 magasságában elkezdődhessen a Fekete-tengeri gázkitermelés a nagyobbik lelőhelyen.
Kelemen Hunor lapunknak azt is elmondta: a kis- és középvállalkozásokat is egy kisebb, úgynevezett minimis állami támogatásba részesítenénk, a nagy cégek esetében pedig nagyobb mértékű támogatással próbálják segíteni versenyképességük megőrzésében, valamint abban, hogy meg tudják tartani piacaikat. Megerősítette: lesznek szociális jellegű döntések a rászorulók számára. Arról tájékoztatott, hogy a hosszú ideje halogatott offshore törvény is terítékre kerül a héten. Ez jelentené az első lépést ahhoz, hogy 2026 magasságában elkezdődhessen a Fekete-tengeri gázkitermelés a nagyobbik lelőhelyen.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szombaton tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy hétfőn ismertetik a Támogatás Romániának elnevezésű gazdasági és szociális intézkedéscsomagot.
Amint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szombati sajtótájékoztatóján szintén arról beszélt, hogy a mai koalíciós ülés után ismertetik a lakosság és a gazdaság védelmét célzó, 17,3 milliárd lejes összértékű, Támogatás Romániának elnevezésű gazdasági és szociális intézkedéscsomagot. Megemlítette azt is, hogy több a gazdaság védelmét célzó, mint a szociális jellegű intézkedés a csomagban. Ugyanazon a sajtótájékoztatón Marius Budăi munkaügyi és társadalmi szolidaritásért felelős miniszter kijelentette, hogy a Támogatás Romániának intézkedéscsomag kedvezményezettjei közé mintegy 12 millió személy sorolható.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!