Fotó: Pixabay.com
Amikor az Európai Unió leggyorsabb gazdasági növekedése nem tesz gazdagabbá – ezzel a címmel közölt Romániáról szóló elemzést a napokban a Bloomberg hírügynökség, rámutatva arra, hogy hiába „vágtat” a román gazdaság, nőnek a fizetések a közszférában és csökkennek az adók, az emberek nem élnek jobban: az öt évvel ezelőtti szinten maradt a polgárok rendelkezésére álló vagyon.
2018. január 15., 17:442018. január 15., 17:44
Az elemzés emlékeztet, hogy vannak olyan román állampolgárok, akik számára a mindennapi kiadások – beleértve az élelmiszerek és ruházati cikkek megvásárlását – is gondot jelentenek, ami a cikk szerzője szerint érthető egy olyan országban, ahol az életszínvonal az egyik legrosszabb európai uniós összevetésben. Felhívják ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy az emberek nyaralásokkal és televíziókkal kényeztetik magukat, miközben igen kevesen fektetnek be hosszú távú aktívákba, például lakásokba.
Mint Florian Libocor, a BRD-Groupe Societe Generale közgazdásza szerint
miközben ez nem megvalósítható olyan körülmények között, hogy az Európai Bizottság is figyelmeztette már Bukarestet, hogy a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása nem valósítható meg a tervezett kiadások mellett.
„Az állampolgárok nem érték el a jólétet az elmúlt években – adósságot halmoztak fel a pozitív várakozás alapján. Sokan azt sem várták meg, hogy mennyiben valósulnak meg az ígéretetek, és egyre többet fogyasztottak, természetesen hitelből. Egy adott ponton elkerülhetetlen lesz a korrekció” – hívta fel a figyelmet a pénzügyi szakember.
Amint arról korábban beszámoltunk, az EU számításai szerint a román gazdaság 2018-ban 4,4 százalékkal fog nőni, miután a tavaly az Unió legmagasabb gyarapodását könyvelhette el.
Ilyen például az infláció szárnyalása, ami mindenképp visszaveti a gazdaságot pörgető fogyasztást, és az sem elhanyagolható, hogy a román jegybank is alapkamatot emelt idei első igazgatótanácsi ülésén. „Túl késő már elég készpénzt szerezni annak érdekében, hogy csökkenjen a sokkhatás” – kongatja meg a vészharangot a Bloomberg elemzője.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!