Fotó: Pixabay.com
Amikor az Európai Unió leggyorsabb gazdasági növekedése nem tesz gazdagabbá – ezzel a címmel közölt Romániáról szóló elemzést a napokban a Bloomberg hírügynökség, rámutatva arra, hogy hiába „vágtat” a román gazdaság, nőnek a fizetések a közszférában és csökkennek az adók, az emberek nem élnek jobban: az öt évvel ezelőtti szinten maradt a polgárok rendelkezésére álló vagyon.
2018. január 15., 17:442018. január 15., 17:44
Az elemzés emlékeztet, hogy vannak olyan román állampolgárok, akik számára a mindennapi kiadások – beleértve az élelmiszerek és ruházati cikkek megvásárlását – is gondot jelentenek, ami a cikk szerzője szerint érthető egy olyan országban, ahol az életszínvonal az egyik legrosszabb európai uniós összevetésben. Felhívják ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy az emberek nyaralásokkal és televíziókkal kényeztetik magukat, miközben igen kevesen fektetnek be hosszú távú aktívákba, például lakásokba.
Mint Florian Libocor, a BRD-Groupe Societe Generale közgazdásza szerint
miközben ez nem megvalósítható olyan körülmények között, hogy az Európai Bizottság is figyelmeztette már Bukarestet, hogy a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása nem valósítható meg a tervezett kiadások mellett.
„Az állampolgárok nem érték el a jólétet az elmúlt években – adósságot halmoztak fel a pozitív várakozás alapján. Sokan azt sem várták meg, hogy mennyiben valósulnak meg az ígéretetek, és egyre többet fogyasztottak, természetesen hitelből. Egy adott ponton elkerülhetetlen lesz a korrekció” – hívta fel a figyelmet a pénzügyi szakember.
Amint arról korábban beszámoltunk, az EU számításai szerint a román gazdaság 2018-ban 4,4 százalékkal fog nőni, miután a tavaly az Unió legmagasabb gyarapodását könyvelhette el.
Ilyen például az infláció szárnyalása, ami mindenképp visszaveti a gazdaságot pörgető fogyasztást, és az sem elhanyagolható, hogy a román jegybank is alapkamatot emelt idei első igazgatótanácsi ülésén. „Túl késő már elég készpénzt szerezni annak érdekében, hogy csökkenjen a sokkhatás” – kongatja meg a vészharangot a Bloomberg elemzője.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!