Fotó: Pixabay.com
Amikor az Európai Unió leggyorsabb gazdasági növekedése nem tesz gazdagabbá – ezzel a címmel közölt Romániáról szóló elemzést a napokban a Bloomberg hírügynökség, rámutatva arra, hogy hiába „vágtat” a román gazdaság, nőnek a fizetések a közszférában és csökkennek az adók, az emberek nem élnek jobban: az öt évvel ezelőtti szinten maradt a polgárok rendelkezésére álló vagyon.
2018. január 15., 17:442018. január 15., 17:44
Az elemzés emlékeztet, hogy vannak olyan román állampolgárok, akik számára a mindennapi kiadások – beleértve az élelmiszerek és ruházati cikkek megvásárlását – is gondot jelentenek, ami a cikk szerzője szerint érthető egy olyan országban, ahol az életszínvonal az egyik legrosszabb európai uniós összevetésben. Felhívják ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy az emberek nyaralásokkal és televíziókkal kényeztetik magukat, miközben igen kevesen fektetnek be hosszú távú aktívákba, például lakásokba.
Mint Florian Libocor, a BRD-Groupe Societe Generale közgazdásza szerint
miközben ez nem megvalósítható olyan körülmények között, hogy az Európai Bizottság is figyelmeztette már Bukarestet, hogy a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása nem valósítható meg a tervezett kiadások mellett.
„Az állampolgárok nem érték el a jólétet az elmúlt években – adósságot halmoztak fel a pozitív várakozás alapján. Sokan azt sem várták meg, hogy mennyiben valósulnak meg az ígéretetek, és egyre többet fogyasztottak, természetesen hitelből. Egy adott ponton elkerülhetetlen lesz a korrekció” – hívta fel a figyelmet a pénzügyi szakember.
Amint arról korábban beszámoltunk, az EU számításai szerint a román gazdaság 2018-ban 4,4 százalékkal fog nőni, miután a tavaly az Unió legmagasabb gyarapodását könyvelhette el.
Ilyen például az infláció szárnyalása, ami mindenképp visszaveti a gazdaságot pörgető fogyasztást, és az sem elhanyagolható, hogy a román jegybank is alapkamatot emelt idei első igazgatótanácsi ülésén. „Túl késő már elég készpénzt szerezni annak érdekében, hogy csökkenjen a sokkhatás” – kongatja meg a vészharangot a Bloomberg elemzője.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!