Fotó: Pixabay
A tervezetnél kisebb, 2 százalék körüli lesz a gazdasági növekedés idén Romániában – mutat rá a Daniel Dăianu akadémikus által koordinált Románia – Euróövezet MONITOR című konvergenciaelemző jelentés.
2023. december 19., 21:002023. december 19., 21:00
2023. december 19., 21:012023. december 19., 21:01
A kedden közzétett dokumentum szerzői megállapítják, hogy az infláció csökkent ugyan 2023-ban, de a gazdaság növekedése lelassult a második félévben. Ám Románia legégetőbb problémája a költségvetési hiány, amelyik idén valószínűleg a GDP 6 százaléka körül marad, akárcsak 2022-ben. A jelentés emlékeztetett arra, hogy Románia ellen túlzottdeficit-eljárás van folyamatban, és uniós szinten vélhetően a román strukturális deficit a legnagyobb.
„Ezért olyan költségvetési intézkedésekre van szükség, amelyekkel a hiány néhány éven belül a GDP 3 százalékára csökkenthető” – olvasható az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentumban. A jelentés szerint a deficit elsősorban a költségvetési bevételek növelésével mérsékelhető. „Egy olyan uniós országban, ahol az adóbevételek (...) rendkívül alacsonyak (a GDP mintegy 27 százalékát teszik ki, szemben a több mint 40 százalékos uniós átlaggal), az oktatás és az egészségügy krónikusan alulfinanszírozott, az adócsalás és adóelkerülés szinte intézményesült (...), ezt diktálja a józan ész” – állapítják meg a szerzők.
A jelentés szerint az állami költekezések hatékonyságán is növelni kellene, ezért szükség lenne az OECD-országok mintájára a kiadások időszakos felülvizsgálatára. A szerzők felhívták ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az új nyugdíjtörvény veszélyeztetni fogja a költségvetési egyensúlyt. Ezért jobb lett volna szerintük fokozatosan, több év alatt bevezetni a jogszabály előírásait.
A jelentés megállapítja, hogy a hazai munkaerő-piac jelentősen torzult, a munkaképes lakosságból mindössze 5,5 millió személynek van munkaszerződése. Nagyon sokan a feketegazdaságban dolgoznak, így nem fizetnek társadalombiztosítási járulékot.
Végezetül a szerzők leszögezik, hogy az uniós forrásoknak óriási jelentőségük van a romániai reformok megvalósításában, az energiaátállástól a versenyképesség növeléséig. „Az európai pénzek tompíthatják a költségvetési hiány korrekciójának elkerülhetetlen gazdaságzsugorító hatását” – olvasható a jelentésben.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!