Főként gazdasági ügyekről tárgyalt vasárnap és hétfőn Dacian Cioloş miniszterelnök Münchenben, ahol bajorországi politikusokkal és nagyvállalatok, többek között a BMW autógyár illetékeseivel is találkozott.
2016. szeptember 05., 16:262016. szeptember 05., 16:26
2016. szeptember 05., 18:282016. szeptember 05., 18:28
A kormány honlapján közölt információk szerint Cioloş hétfőn ellátogatott a BMW üzemébe, ahol a vállalat vezetőivel találkozott, ezenkívül kerekasztal-beszélgetésen vett részt, amelyen Románia számítástechnikai lehetőségeiről volt szó. A kormányfő Horst Seehofer bajor miniszterelnökkel és Barbara Stamm-mal, a Bajor Tartományi Parlament elnökével is tárgyalt a kétoldali együttműködésről.
A kabinet korábban arra hívta fel a figyelmet: Németország Románia elsőszámú kereskedelmi partnere és az ország harmadik legfontosabb külföldi befektetője, így a két állam kapcsolata már most kiváló, ezt szeretnék továbbfejleszteni a találkozó nyomán. Dacian Cioloş a bajor politikusoknak beszámolt a beruházási lehetőségekről, különös hangsúlyt fektetve a kutatási és fejlesztési területekre.
A miniszterelnök vasárnap érkezett Münchenbe, utazásának pedig – elsősorban a közösségi médiában – komoly visszhangja volt, miután kiderült, hogy Cioloş a Tarom légitársaság egyik menetrend szerinti járatával ment Németországba – kíséretével együtt. A kormányfő ráadásul a turistaosztályra vásárolt jegyet, és miután az egyik légiutaskísérő felajánlotta, hogy utazzon a business osztályon, Cioloş visszutasította, és a lefoglalt helyén maradt. A delegáció egyébként mintegy nyolc tagból állt.
Münchenben Emil Hurezeanu, Románia németországi nagykövete köszöntötte a miniszterelnököt a repülőtéren, a gép többi utasát pedig arra kérték, maradjanak a helyükön, és várják meg, amíg véget ér a hivatalos fogadás. Dacian Cioloş egyébként miniszterelnökként másodszor tartózkodik Németországban hivatalos látogatáson: idén májusban a repülőgép-alkatrészeket gyártó Premium Aerotec nagyvállalat illetékeseivel tárgyalt potenciális romániai beruházásokról.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!