Képünk illusztráció
Fotó: Bálint Eszter
Idén január és október között 22,2 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki lakóépületekre Romániában, mint 2022 ugyanezen időszakában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. november 29., 12:472023. november 29., 12:47
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint az idei első tíz hónapban 29.396 építési engedélyt adtak ki lakóingatlanokra. Az ország valamennyi fejlesztési régiójában csökkent ezeknek a száma.
Idén októberben 3002 építési engedélyt adtak ki lakóingatlanra (2,6 százalékkal kevesebbet, mint szeptemberben), 687 189 négyzetméter hasznos alapterületre (+9,7 százalék).
A hivatalos statisztikák szerint az idei tizedik hónapban 555 építési engedélyt adtak ki nem lakáscélú épületekre (0,4 százalékkal kevesebbet 2023 szeptemberéhez képest), összesen 352.849 négyzetméter hasznos alapterületre (+41,1 százalék). Szeptemberhez képest 102 862 négyzetméterrel nagyobb hasznos alapterületű, nem lakáscélú épületekre adtak ki építési engedélyt októberben.
Tavaly októberhez viszonyítva mind a lakóépületekre kiadott építési engedélyek száma (–8,8 százalék), mind az engedélyezett hasznos alapterület (–23,4 százalék) csökkent idén októberben. Ugyanebben a hónapban 2022 tizedik hónapjához képest csökkent a nem lakáscélú épületekre kiadott építési engedélyek száma (–16,3 százalék) és az engedélyezett hasznos alapterület (–6,1 százalék) is.
Egy pénzügyi tanácsadó cég hétfőn közzétett elemzése szerint a romániai ingatlanfejlesztők több mint 70 százalékát fenyegeti a fizetésképtelenség kockázata a csökkenő ingatlaneladások és az emelkedő adók miatt.
A befektetési szakembereket tömörítő CFA Románia szerint a 2024 novemberéig tartó 12 hónapos időtávon az inflációs ráta várhatóan tovább csökkent, és átlagosan 6,28 százalékon alakul.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!