Fotó: Pixabay
A befektetési szakembereket tömörítő CFA Románia szerint a 2024 novemberéig tartó 12 hónapos időtávon az inflációs ráta várhatóan tovább csökkent, és átlagosan 6,28 százalékon alakul.
2023. november 24., 20:282023. november 24., 20:28
Ami a jelenleg 6,25 százalékon álló 3 havi irányadó bankközi kamatlábat (ROBOR) illeti, jó hírekkel szolgálnak az elemzők azoknak, akiknek ez a mutató határozza meg a havi törlesztőrészletét, úgy számolnak ugyanis, hogy egy múlva már 5,98 százalékon fog állni.
Szerencséjük lehet azoknak is, akik kivártak a lakásvásárlással,
Tény viszont, hogy szintén 47 százalékra rúg azoknak az aránya, akik a stabilitás mellett tették le a voksukat.
és alig 29 százalékuk véli reálinak az árszintet.
A CFA Románia havi felmérésében részt vevők 76 százaléka arra számít, hogy a lej gyengülni fog a következő 12 hónapban. A várakozások átlagértéke 6 hónapos távlatban 5,0097 lej/euró, míg 12 hónapos távlatban a várt árfolyam átlagértéke 5,0541 lej/euró lehet.
Az idei évre várható állami költségvetési hiányt illetően a várakozások átlagos értéke 5,6 százalék. A 2023-as évre a GDP-növekedés várható értéke 2 százalék. A GDP-arányos államadósság a következő 12 hónapban várhatóan 53 százalékra emelkedik.
A CFA Románia közgazdászainak valamivel több mint fele (53 százalék) a városi lakóingatlanok árának csökkenésére számít egy szeptemberi felmérés szerint, a többiek pedig stabilitást várnak. Ez az előrejelzés a következő 12 hónapra vonatkozik.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
1 hozzászólás