Tarolt a román gyártó az első két hónapban. Dacia modelleket találunk az eladási lista első négy helyén
Fotó: Dacia
A Dacia Duster a legkelendőbb autó Romániában 2025-ben eddig – újdonság, hogy a román gyártó SUV-je beelőzte a korábban piacvezető Logan modellt. Ugyanakkor, ha környezetkímélő autó, akkor is Dacia, természetesen az elérhető árúnak számító, ám igen apró méretű Spring modell.
2025. március 05., 17:452025. március 05., 17:45
Az idei év első két hónapjának az értékesítési adatait górcső alá vevő elemzésében a Profit.ro gazdasági portál arra a következtetésre jutott, hogy a Dacia SUV-je, a Duster ma már népszerűbb a romániai vásárlók körében, mint a korábban taroló Logan modell – az előzés már januárban megtörtént.
Még ha jelenleg nincs is folyamatban roncsautóprogram, az év első két hónapjában 2231 Duster talált gazdára (amúgy 4,8 százalékos visszaesés a tavalyi év azonos időszakában regisztrálthoz képest), és nem sokkal maradt le Logan sem, amelyből 2217 egységet (1 százalékos visszaesés) értékesítettek.
a Sanderót (1 502 egység, ami hatalmas, 35 százalékos növekedést jelent), a negyedik pedig a Spring (969 egység, 4,2 százalékos visszaesés).
Az elemzés szerint radikális változás, hogy az eladások éléről eltűnt a Tesla Model 3, amely egy évvel ezelőtt még a legkelendőbb import autó volt, most pedig már csak a 37. helyen áll az eladott mennyiséget tekintve (135 darab, 75 százalékos csökkenés).
amely 40,6 százalékos növekedést ért el 859 eladott egységgel. A cseh modell az ötödik helyen áll, megelőzve
modelleket.
Idén februárban 11 779 új személyautót helyeztek forgalomba Romániában, 5,4 százalékkal többet, mint a tavalyi második hónapban – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) hétfőn közzétett előzetes adataiból.
A 9. és 10. helyen a Ford Kuga (amely szintén nagyon erős, 53 százalékos növekedést ért el 522 darabbal), valamint a Toyota Corolla (26 százalékos növekedéssel és 503 darabbal) áll.
A Tesla másik modellje, a Model Y, amely 2024-ben még nagyon jól teljesített az eladásokban, a január–februári időszakban még kegyetlenebb sorsra jutott: mindössze 44 darabot adtak el belőle, szemben a 2024-es év azonos időszakában regisztrált 298 egységgel, ami 85 százalékos visszaesést jelent.
Amúgy az elemzés is aláhúzza, hogy a romániai autópiac az idei év első két hónapjában enyhe visszaesést mutatott, 1,2 százalékkal kevesebb gépkocsit sikerült értékesíteni, mint 2024 azonos időszakában, aminek fő oka a hatóságok határozatlansága az új roncsautóprogramokkal kapcsolatban, amelyek valószínűleg csak nagy késéssel, májusban indulnak majd el.
Közben a Gépkocsigyártók és -importőrök Egyesülete (APIA) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorok szerint idén februárban 17,3 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett környezetkímélő autók száma a múlt év azonos hónapjához képest, viszont a teljesen elektronikus járművek eladása 34,8 százalékkal csökkent és a piaci részesedésük 6,1 százalékra esett vissza. Az adatok szerint éves összevetésben februárban 1,6 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új autók száma, januárhoz képest azonban 1,2 százalékkal növekedett.
5,4 százalékkal többet, mint a múlt év második hónapjában. A forgalomba helyezett benzines autók száma 8,2 százalékkal nőtt 2024 azonos időszakához képest, a piaci részesedésük 59 százalékos volt. Dízelüzemű gépkocsikból 21,6 százalékkal kevesebbet helyeztek forgalomba, a piaci részesedésük 13,1 százalékot tett ki.
Sofőrök millióinak kell mélyebben a zsebükbe nyúlniuk, ha a kormány valóban kivet egy új típusú adót a szennyező járművekre. Márpedig nagyon kevés a valószínűsége, hogy ne lépjék meg.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint a környezetkímélő autók piaci részesedése 27,7 százalékos volt idén februárban, 14,6 százalékponttal nagyobb, mint a dízelmüzeműeké. A teljesen elektromos autók piaci részesedése a tavaly februári 9,9 százalékról 6,1 százalékra csökkent, míg a plug-in hibrid autóké a tavaly 4,4 százalékról 5,4 százalékra nőtt.
344 darabot értékesítettek belőle, 23,7 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A második helyen a Leapmotor T03 (51 darab), a harmadikon a Tesla Model (45 darab) állt.
A legnépszerűbb plug-in hibridek értékesítési listáját a Volkswagen Golf vezeti 71 darabbal , majd a Ford Kuga (59 darab) és a Toyota RAV4 (34 darab) következik.
A külső töltés nélküli hibridek közül Dacia Duster idén februárbab 307 darabot helyeztek forgalomba, Toyota RAV4-ből 271-et, Toyota Yaris Crossból 167-et.
Elrajtoltak már a nyilvános viták a gépjárművek szennyezési adójáról – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter egy, az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!