Beavattak a társas vállalkozásalapítás és a passzívházak rejtelmeibe a Kreatív Kolozsvár Reggelen

Az Ideativa csapatára bízták a nagyenyedi tanári lakások felújítástervezésének építészeti részét •  Fotó: Ideativa.ro

Az Ideativa csapatára bízták a nagyenyedi tanári lakások felújítástervezésének építészeti részét

Fotó: Ideativa.ro

A havonta jelentkező Kreatív Kolozsvár Reggel online rendezvénysorozat e heti meghívottjai Albert-Tóth Csilla és Erdei-Dolóczki Tímea, az Ideativa építésziroda alapítói voltak. Építészhallgatóként ismerkedtek meg, és néhány év szakmai tapasztalatszerzés után döntöttek úgy, hogy megalapítják saját vállalkozásukat. Beszéltek a vállalkozásindítás motivációiról, kihívásairól és előnyeiről, illetve arról, hogy milyen társvállalkozásban dolgozni. Továbbá szó esett az építészeti új piaci trendekről is, mint például a passzívházak tervezéséről is.

Simó Helga

2021. április 02., 10:372021. április 02., 10:37

2021. április 02., 11:212021. április 02., 11:21

A Kreatív Kolozsvár egy alkotói és vállalkozói készségfejlesztésre szakosodott program, mely célul tűzte ki a kincses városban és környékén élő, kreatív iparágak iránt érdeklődő, potenciális vállalkozó magyar fiatalokat megsegítését a szakmai önmegvalósításban. Legutóbbi műsoruk meghívottai az Ideativa építészeti cég alapítói voltak. Az Ideativa korszerű technikai megoldásokat, az épületek energiamérlegének vizsgálatát és a tervező-gyártó-kivitelező hármasának összehangolását kínáló vállalkozás, amely célul tűzte ki az épített környezetünkből eredő széndioxid-kibocsátás csökkentését.

Vállalkozást indítani folyamatos fejlődést igényel

„Megkívántam azt a tudást, amit a főnököm tudott, és rájöttem, hogy sokkal nagyobb léptékben lehet haladni, ha te irányítod magad. Nem éreztem soha jól magam az alkalmazotti létben. Bátorság is kell, de fontos a tájékozódás is ebben a körben.

Idézet
Senki nem születik ugyanis sem vállalkozónak, sem építésznek. Tanulni kell hozzá, folyamatos fejlődést igényel”

– fejti ki a véleményét Erdei-Dolóczki Tímea.

Albert-Tóth Csilla a vállalkozás indítás ötlete kapcsán elmesélte, hogy ugyanazon a helyen dolgozott hosszú ideig, érezte, hogy nincs fejlődi lehetősége. Hozzátette, hogy

vállalkozást indítani olyan érzés, mint több sávon egyszerre sprintelni.

Ugyanis rengeteg munka van a vállalkozás indításban. Folyamatosan fejleszteni kell és tanulni könyvek, podcastek, cikkek segítségével, és meg kell szűrni a kapott információt.

Idézet
Ha mondjuk Super Marióhoz hasonlítod a vállalkozásindítást, akkor nem olyan ijesztő, és tudod élvezni is közben”

– élt Tímea egy ugyancsak szemléletes hasonlattal.

A vállalkozók arról is beszéltek, hogy milyen motivációk álltak a cégalapítás hátterében. Csilla külön kiemelte, hogy habár az alkalmazotti pozíció eleinte megfelelt számára, mert a készségek és kihívások párhuzamban álltak egymással, a végén azonban, mikor a készségek meghaladták a kihívásokat, akkor már kínszenvedés volt számára. Tímea kihangsúlyozta, hogy az építészek nincsenek jól megfizetve:

Idézet
Nem láttam, olyan vállalkozót, akit az anyagiak ne motiválnának, de ha már elégséges bevételhez jutottunk, és megteremtettük magunknak a biztonságot, akkor nem gondolunk a pénzre, nem tud motiváló erő lenni, hanem csak az marad, hogy jó épületeket tervezzünk.”

Egy vállalkozás elindítása a motiváló erők mellett természetesen félelmeket is szül. Csilla az anyagi nehézségektől tartott leginkább, de szerencsésnek tartja magát, mert a szülei segítettek. Tímea ezzel szemben azért aggódott inkább, hogy lesz-e elég munka, és lesz-e, aki velük akar dolgozni. Mindketten meglepőnek találták azt, hogy amikor először munkatársat kerestek, habár egy induló cég voltak, ennek dacára még is nagyon sokan jelentkeztek. Életkorban és tapasztatban is vegyes munkatársakkal dolgoztak eddig.

Úgy gondolják, hogy a passzívház témával bevonzották a jó munkatársakat, akikkel közös elvek mentén tudnak dolgozni.

 

Albert-Tóth Csilla •  Fotó: Facebook/inno Hub Galéria

Albert-Tóth Csilla

Fotó: Facebook/inno Hub

Vállalkozásuk erőssége, hogy nem kötnek kompromisszumot

Csilla úgy látja, a vállalkozásuk erőssége az, hogy nem kötnek kompromisszumot, lehet úgy dolgozni, hogy az energiahatékonyság és a esztétikai érték is egyszerre megvalósuljon munkájuk során. Erre az igényességre vall az is, hogy heti szinten egyeztetnek a gyártókkal, amely nem szokás tervezés közben, mert sokkal több munkát jelent.

Úgy vélik, tény, miszerint pillanatnyilag az átlagnál drágábbak, ám a befektetés megtérül, ugyanis nem mindegy, hogy 30 év múlva kell felújítani az általuk tervezett házakat, vagy csak 70 év múlva. Hosszú távon olcsóbban jönnek ki a költségek.

„A szakma nehéz lábakon áll, ezért is féltünk, hogy mi lesz majd. Folyamatosan recepteket keresünk, nyugati példákból tájékozódunk. És próbáljuk megértetni az emberekkel, hogy nem kell feltétlenül beázzon a tető az utolsó emeleten és nem kell meleg legyen a manzárdon. Lehet megoldást találni erre” – magyarázza Csilla.

Aki azt is bevallotta, 

mindig is az volt a céljuk, hogy már az első termék jó és komplex legyen. Ezért is ideális helyzet, hogy ketten vannak. Különböző dolgokat visznek be a cégbe, és ezáltal kiegészítik egymást.

Ugyanakkor szerinte nagyon fontos, hogy folyamatosan fejlesszék magukat cégvezetőként, mert másként nem lehet. Vannak jó képzések, könyvek, podcastek, más szakterületen dolgozókkal is egyeztetnek. Heti szinten foglalkoznak ezzel. 

„Egyedül nem mertem volna elindítani a céget”

„Felnézünk egymásra, adunk egymás szavára. Innen jött az ötlet, hogy csinálunk együtt valamit” – nyilatkozta Tímea, aki mindig érezte társával a jó szakmai kapcsolódást. Illetve így kevésbé tűnt számára félelmetesnek belevágni. Beszélt ugyanis olyan vállalkozókkal, akiknek nagyon nehezen megy egyedül.

Csilla is osztja a véleményét, ugyanis azt tapasztalta, hogy ha egy problémás helyzetet megbeszélnek, az sokat segít. Hozzátette azt is, hogy a nehézségek számára inkább az épületek megtervezésénél adódnak. A cégalapítás adminisztratív részét nem találta annyira nehéznek.

Viszont kulcsfontosságú olyan szakembert találni, aki a cégvezetésben segít és nem akadályoz. Fontos a tájékozódás, mert a feltételek mindig változnak.

Tímea azonban az utóbbitól is félt, de szerencsére rájött, hogy van segítség és fokozatosan beletanult.

Az azóta eltelt években mindig adódtak új kihívások, amivel szintén boldogulni tudtak.

Legutóbb, például a vírushelyzetben nagy segítséget jelentett számukra pár olyan ingyenes szoftver használata, mint az Asana (feladatkezelő szoftver), Slack (vállalati kommunikációs platform), Zoom (videókonferenciák lebonyolítását elősegítő szoftver) segítette őket a munkában.

Nem annyira hatékony, mintha élőben kommunikálnának, azonban szerencsésnek tartják magukat, mert a vírushelyzetben nem „ütötték meg annyira a bokájukat”, valahonnan mindig kerül munka.

Erdei-Dolóczki Tímea •  Fotó: Facebook/ZUG.zone Galéria

Erdei-Dolóczki Tímea

Fotó: Facebook/ZUG.zone

A piac folyamatosan változik, de célkitűzéseik soha

„Energiahatékony és jó épületek akarunk tervezni, felelős épületet. Persze az is energiahatékonynak számít, ha egy épületet jól csinálsz meg, és nem kell 3 év múlva javítani, de energiahatékonyság az is, hogyha egy régi épületnek új funkciót adsz, így nem kell újat építeni” – szögezi le céljaikat Csilla.

Tímea bevallása szerint mindig is nagyon „zöld” volt, de kezdetben nem foglalkozott passzívházakkal, mert taszító volt számára, hogy akkor nagyon sok pénzbe kerültek.

Idézet
Most már ott tartok, hogy úgy érzem, nem etikus nem energiahatékony házat tervezni. Oda kell figyelni, mit hova teszel, és ez azután téged szolgál, te vagy a lakója és nem te szolgálod őt”

– fejti ki Tímea.

Mindketten egyetértenek abban, hogy sokkal kényelmesebb egy ilyen ház, illetve abban, hogy ez már nem számít egy különleges, extra dolognak, hanem csak egyszerűen egy nagyon jó épület. A klienseik már tudnak arról, hogy valami jó dolgot képviselnek, nem indítanak a nulláról, nem ők nevelik őket, csupán azzal járulnak hozzá, hogy mindent alaposan elmagyaráznak nekik.

Tímea azt is elárulta, hogy a gyorsan változó piac, a folyamatosan megjelenő új anyagok miatt volt már példa arra, hogy megterveztek egy passzív házat, de mire elkészültek vele, az olcsóbb vagy hatékonyabb lett a végén.

Azt is elmagyarázta, hogy az épületek energiafogyasztásának legnagyobb részét az teszi ki, hogy miből építik. Ők szorgalmazzák, hogy fából épüljenek a házaik, mert rengeteget lehet spórolni, hogy nem téglát égetnek és betont kevernek, mert azzal sokkal több fát égetnek. Ráadásul nem fog egy vagyonba kerülni a kifűtése, nem fog bepenészedni a sarokban a rossz hőszigetelés miatt.

„A passzív házba való befektetés megterül. Függ az épület típusától, hogy ez mennyi időn belül történik meg, de átlagban olyan 10-15 év alatt. Darmstadtban például az első passzív ház, olyan, mintha tegnap építették volna, holott már 30 éves” – magyarázta Csilla.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás

Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás
2025. július 15., kedd

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország

Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország
2025. július 15., kedd

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál

A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál
2025. július 15., kedd

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig

Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig
2025. július 14., hétfő

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés

Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés
2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára