Fotó: Pixabay
Hajszálnyival megelőzte Románia Magyarországot az egy főre eső hazai össztermék (GDP) tekintetében, ám ez nem jelenti azt, hogy jobban is élünk, mint az anyaországiak. Bogdan Glăvan közgazdász szerint hiába keres valaki végre ugyanannyit, mint a gazdag szomszédja, ha utóbbi az évek során a nagy bevételéből tetemes vagyont halmozott fel.
2023. október 16., 20:342023. október 16., 20:34
Az Eurostat adatai szerint Románia az egy főre jutó GDP uniós átlaghoz viszonyított rangsorában hajszálnyival megelőzte Magyarországot: a múlt hét közepén közzétett adatsorok szerint Románia elérte az uniós átlag 76,7 százalékát, miközben Magyarország 76,6 százalékon áll. Az Adevărul Bogdan Glăvan közgazdászprofesszorral beszélgetett, hogy kiderítse, melyik Románia az igazi: a politikusoké, akik arról biztosítanak bennünket, hogy egy virágzó országban élünk, ahol a pörög gazdaság, vagy az, amit nap mint nap látunk, amikor mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk bevásárláskor vagy adófizetéskor.
Az elemző szerint a helyzet teljesen más, mint amit a román hatóságok bemutatnak. Úgy véli, még az Eurostat által közzétett adatok sem tükrözik a valóságot, és
És hogy könnyebben érthető legyen, mindezt olyan nyelven magyarázta el, amit mindenki megérthet, még azok is, akik egyáltalán nem járatosak a gazdasági fogalmakban.
„Az a tény, hogy az egy főre jutó GDP hasonló, mint Portugáliáé vagy más országoké, a mai jövedelmünket jelzi. Tehát most jutott oda, hogy a szomszédjával megegyező fizetéssel rendelkezik. Ami eddig magas volt. És most végre a romániai polgár is annyit keres, mint a szomszédja. Azonban a szomszédja sok éven vagy évtizeden keresztül kapta ezt a fizetést. Ezért van a szomszédjának nagyobb háza, több tehene és birkája, több teje és sajtja. Tehát bármit is mond, a szomszédjához képest ő még mindig szegény.
– húzta alá a gazdasági szakember.
Románia, Magyarország és Portugália vásárlóerő-paritáson számított egy főre eső bruttó hazai terméke (GDP-je) 2022-ben egyaránt elérte az uniós átlag 77 százalékát – derül ki az Eurostat csütörtökön közölt becsült adataiból.
Bogdan Glăvan a továbbiakban kifejtette, mitől függ a jólét, és hogy bármennyire is jól néznek ki egyes számadatok, azok nem mondanak el mindent. Azt is elmagyarázta, mi az oka annak, hogy bár egy tényező tekintetében megelőzte Románia Magyarországot, miért vagyunk sokkal szegényebbek, ahogy amúgy az Eurostat egyéb adatai is mutatják.
„A jólétünk, bármely ország jóléte nagymértékben függ az idővel felhalmozott tőkétől. Vagyis attól, hogy mennyit halmozunk fel. Hiába keresünk most annyit vagy tán picivel többet, mint a portugálok vagy a magyarok, ha az általunk felhalmozott tőke sokkal kevesebb.
– fejtette ki a közgazdász.
Románia az utóbbi két évtizedben behozta az európai uniós GDP-átlaghoz viszonyított lemaradása csaknem kétharmadát.
Beszélt ugyanakkor arról a friss Eurostat-statisztikáról is, amely a romániai ipar erőteljes visszaesését mutatja. És a kilátások sem túl fényesek, különösen azért, mert az európai országok gazdasága nehéz időszakon megy keresztül, és a megrendelések hiánya ugyanúgy érinti a romániai vállalatokat, mint a magas energiaárak.
„A visszaesés már korábban is látható volt. Nem kizárt, hogy jövőre még nagyobb lesz emiatt. Az iparra gyakorolt energiasokkot véleményem szerint már láttuk, és az ipari termelés visszaesése, amiről az Országos Statisztikai Intézet is beszél, nagyrészt éppen az energiatermelés visszaeséséből származik. Alapvetően nem volt kinek eladni az energiát. És a helyzet bonyolult. Ott van a feldolgozóipari termelés csökkenése, aminek a hátterében természetesen szintén az emelkedő energiaköltségek és a nyugati termelés csökkenésének állnak. Össze vagyunk kapcsolva, vagyis alkatrészeket gyártunk a nyugat-európai vállalatok számára, és ha nekik rosszul megy, akkor nekünk is rosszul megy” – magyarázta a közgazdász.
A román gazdaságnak továbbra is számos kihívással kell szembenéznie, amelyekhez a kormány által nemrég elfogadott – jelenleg alkotmánybírósági elbírálás alatt álló – új költségvetési intézkedések terhei is hozzáadódnak. Ebben az összefüggésben az ipar valószínűleg továbbra is zsugorodni fog, és csak a nyugat-európai gazdaságok pozitív fejlődése segíthet Románián, amire egyelőre semmi jel nem utal.
Minap az amerikai Bloomberg arról cikkezett, hogy Románia már az év vége előtt megelőzheti Lengyelországot a gazdasági jólét tekintetében. A a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja hétfői Facebook-posztjában viszont leszögezte: számtásaik szerint ez a becslés túlzottan optimista. „Az elmúlt 10 év átlagos növekedési rátái alapján előrejelzésünk azt mutatja, hogy ez az előzés leghamarabb 2025 valósulhat meg. Ennek érdekében azonban Románia előbb a költségvetési hiányt kellene hatékonyan kezelje, megteremtve ezzel a lehetőséget egy fenntarthatóbb GDP/fő növekedésnek” – fogalmaztak a közgazdászok.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
szóljon hozzá!