Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai gazdák az ukrán gabonafélék és olajos magvak behozatali tilalmának 2023. szeptember 15. utáni meghosszabbítását követelik, hogy elkerüljék és korlátozzák a hazai termelők veszteségeit, a versenyképességük csökkenését és Románia gabonaexportőri pozíciójának gyengülését – olvasható a Román Gazdák Klubjának pénteken közzétett nyílt levelében.
2023. szeptember 15., 14:122023. szeptember 15., 14:12
2023. szeptember 15., 14:142023. szeptember 15., 14:14
Az aláírók szerint a határidő lejárta bizonytalan helyzetet teremt, ami súlyosan érinti a kelet-európai régió mezőgazdasági termelőinek versenyképességét. Ezért a Román Gazdák Klubja olyan intézkedéseket vár el a kormánytól, amelyek hozzájárulnak az ágazat újjáélesztéséhez és a romániai farmok versenyképességének növeléséhez.
A gazdák emellett tonnánként legalább 30 euró kárpótlást kérnek az uniós költségvetésből a szállítási díjak emelkedésének kompenzálására, emlékeztetve arra, hogy a drágulást az ukrán gabonatranzit által gyakorolt nyomás okozta. Ugyanakkor javasolják az Agrárhitel projekt sürgős beindítását, ami segíthet a hazai termelők pénzügyi stabilitásának biztosításában, elsősorban az idén ősszel esedékes számlákkal összefüggésben.
A gazdák az Agerpres szerint arra is kérik a kormányt: tekintettel az ukrán mezőgazdasági termékek folyamatos tranzitjára, tegyen politikai és diplomáciai lépéseket annak érdekében, hogy a romániai kikötői és közúti infrastruktúra fejlesztésére különítsenek el uniós forrásokat.
Nyílt levelükben megemlítik, hogy Románia csupán 2022-ben termett gabonája értékesítésekor több mint 3 milliárd eurós veszteséget szenvedett el, a 2023-ra eddig becsült veszteség pedig több mint 1,3 milliárd euró lesz a regionális gabonapiac zavarai, a logisztikai költségek jelentős növekedése, valamint az ukrán gabonafélékre kivetett vámok lemondása miatt. Hozzáteszik: mivel a búzatermelés az előző évhez képest idén mindössze 10 százalékkal nőtt, a becslések szerint a hazai mezőgazdasági vállalkozók forgalma ebben az évben mintegy 30 százalékkal fog csökkenni, ami veszélyezteti az ágazat túléléséhez szükséges bevételeket.
Orbán Viktor: ha Brüsszel nem lép, akkor nemzeti hatáskörben hosszabbítunk
Ha Brüsszel nem lép, akkor Magyarország – összefogva Romániával, Lengyelországgal és Szlovákiával – nemzeti hatáskörben meghosszabbítja az ukrán gabona pénteken éjfélkor lejáró behozatali tilalmát – közölte a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. „Egyelőre a brüsszeli bürokraták nem akarják ezt meghosszabbítani, és ha mai éjfélig ők nem hosszabbítják meg, akkor nemzeti hatáskörben néhány ország összefogva – románok, lengyelek, magyarok, szlovákok – mi meg fogjuk hosszabbítani nemzeti alapon ezt a behozatali tilalmat, amiből egy komoly brüsszeli küzdelem lesz” – fogalmazott az MTI szerint Orbán Viktor.
Hozzátette: minden nap ilyen csatákat kell vívni, mert Brüsszel nem hajlandó a tagállamok és az európai emberek oldalára állni, hanem a gabonaügyben is inkább amerikai érdekeket képvisel. Értékelése szerint ugyanis az ukrán gabona valójában nem ukrán, hanem „már régen valószínűleg amerikai tulajdonban lévő területről származó kereskedelmi termék”, ez pedig egy újabb dimenzióját nyitja ki az Ukrajnáról szóló vitának, hogy ezen a háborún ki nyer, ki veszít. Az biztos, hogy Amerika nyer, Európa pedig veszít – hangsúlyozta.
A növénytermesztő gazdák számára hatvan millió euró gyorssegélyről döntött mai ülésén a kormány. Az ukrajnai gabonaimport okozta válság enyhítésére a termelők a gázolaj 50 százalékának a beszerzésére literenként 2 lejes ártámogatást kapnak.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén vita alakult ki az ukrajnai gabonaexport tilalmának meghosszabbításáról év végéig. A felszólaló magyar, román és lengyel EP-képviselők az Európai Bizottságot ostorozták a kialakult bizonytalan helyzetért.
Az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó, szeptember 15-én lejáró uniós behozatali korlátozások meghosszabbítását követelik a román gazdaszervezetek, kilátásba helyezve, hogy eltorlaszolják a konstancai kikötőt és a határátkelőket.
Ukrajnából a szomszédos tagállamokba irányuló gabona behozatali tilalmát előíró rendkívüli intézkedést továbbra is fent kell tartani – közölte Nagy István agrárminiszter, aki a román tárcavezetővel egyeztetett kedden, Bukarestben.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!