Fotó: 123RF
Bár Románia példásan betartja az orosz kőolajtermékek behozatalára vonatkozó EU-s előírást, az orosz kőolaj „tisztára mosásáról” közismert Indiából és Törökországból nagyságrendekkel nőtt a behozatal tavaly.
2024. március 26., 18:442024. március 26., 18:44
Ez az Országos Statisztikai intézet (INS) adataiból derül ki, amelyeket az Economica.net gazdasági portál idéz.
Az adatok szerint Románia tavaly 2,73 millió tonna alacsony kéntartalmú, biodízelt nem tartalmazó gázolajat importált, amelyhez további 440 000 tonna alacsony kéntartalmú, biodízelt is tartalmazó gázolaj adódott hozzá, vagyis ebből a kétfajta üzemanyagból 2023-ban összesen 3,17 millió tonnát hozott be.
Ez 43 százalékos növekedés az előző évhez képest, ami részben annak tudható be, hogy a két legnagyobb romániai finomító csökkentette tevékenységét – a Petromidia kevesebb dízelüzemanyagot termelt, a Petrobrazi-nál pedig elhúzódott a karbantartás –, másrészt annak, hogy Románia több gázolajat exportált Ukrajnába.
Ha megvizsgáljuk, honnan érkezett Romániába az importált gázolaj, igencsak érdekes eredményre jutunk.
Kiderült ugyanis, hogy a 2,7 millió tonna biodízel nélküli gázolajból 941 000 tonna Indiából érkezett tavaly.
Törökországból 471 000 tonna gázolaj érkezett Romániába tavaly, míg egy évvel korábban ez a mennyiség még csupán 121 000 volt, vagyis négyszeres a növekedés.
Mindez azt jelenti, hogy a behozott mennyiség közel fele ebből a két országból származott – miközben az orosz import a 2022-es 1,4 millió tonnáról 180 000 tonnára csökkent.
Mint ismert, tavaly februárban lépett életbe az uniós rendelkezés, amely tiltja a tagállamoknak az oroszországi üzemanyag – benzin és gázolaj – importját.
A nyersolaj behozatali tilalmát már korábban elfogadták, de ez alól néhány ország – Magyarország, Szlovákia és Csehország – kivételt képez, ám ők nem exportálhatják a saját finomítóikban orosz kőolajból gyártott üzemanyagot.
Mindennek alapján arra lehet következtetni, hogy
Az embargó miatt Oroszország nem exportálhat az EU-ba, azonban más országokba igen – jórészt kőolajról van szó, amelyet ezen országokban finomítanak.
Például Indiába, ahol a világ legnagyobb kőolajfinomítója működik – és ahonnan számos EU-tagállam vásárol gázolajat, köztük Románia is.
Törökország esetében a növekedés részben magyarázható azzal, hogy a Romániában jelentős töltőállomás-hálózattal rendelkező SOCAR finomítót üzemeltet az országban, de
Az ok, amiért azon gyanú ellenére is importáltak ezekből az országokból, hogy az üzemanyagokat valójában orosz olajból állítják elő, egyszerű:
Ennek nyomán azok valamivel olcsóbban jutottak hozzá, majd az európai piacon értékesítették tovább.
A statisztikákból egyébként úgy tűnik, hogy nem az orosz olajból készült üzemanyag romániai vásárlói járnak a legjobban (bár azért volt árcsökkenés), hanem egyes kereskedők. Az INS adatai szerint ugyanis az Indiából importált több mint 940 ezer tonna gázolaj közel 765 millió eurójába került a román vásárlóknak. Ez tonnánként 812 eurós átlagárat jelent. Törökország esetében az átlagár valamivel alacsonyabb, 804 euró volt. Ettől viszont nem sokkal marad el a Szaúd-Arábiából importált dízel, amelynek az átlagára 827 euró volt tonnánként.
Milyen árukat nem lehet Oroszországból importálni az EU-ba?
A szankcionált termékek között szerepel:
nyersolaj (2022. decembertől) és finomított kőolajtermékek (2023. februártól), néhány kivétel mellett
szén és más szilárd fosszilis tüzelőanyagok
acél, acéltermékek és vas
arany és gyémánt, az ékszereket is beleértve
cement, aszfalt, fa, papír, szintetikus gumi és műanyag
tengeri eredetű élelmiszerek és alkoholtartalmú italok (pl. kaviár, vodka)
cigaretta és kozmetikumok
A gyémántok tekintetében a tilalom a következőkre vonatkozik:
Oroszországból származó gyémántok
Oroszországból kivitt gyémántok
Oroszországon áthaladó gyémántok
harmadik országokban feldolgozott orosz gyémántok
Közvetlen tilalom alkalmazandó 2024. január 1-jétől a nem ipari természetes és szintetikus gyémántokra, valamint a gyémánt ékszerekre. Továbbá fokozatosan, 2024. március 1-jén kezdődő és 2024. szeptember 1-jén teljessé váló közvetett importtilalom kerül bevezetésre a harmadik országokban feldolgozott (azaz vágott és/vagy polírozott) orosz gyémántok – többek között az Oroszországból származó gyémántokat tartalmazó ékszerek – behozatalára. A közvetett importtilalmak fokozatos bevezetését az indokolja, hogy olyan nyomonkövetési mechanizmus alkalmazására van szükség, amely hatékony végrehajtási intézkedéseket tesz lehetővé, és minimálisra csökkenti az uniós piac zavarait.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
szóljon hozzá!