Fotó: Pixabay
Közös felhívással fordult a kormányhoz négy munkáltatói és öt szakszervezeti szövetség, kérve az energiaáraknak a 2020 decemberi szinten történő maximálását – közölte hétfőn az egyik aláíróként a Kis és Közepes Magánvállalkozások Országos Tanácsa.
2022. január 17., 19:132022. január 17., 19:13
A Nicolae Ciucă kormányfőnek címzett nyílt levél aláírói követelik, hogy a bukaresti kabinet sürgősségi eljárással fagyassza be a villamos energia és a földgáz árát a 2020 decemberi szinten, legalább egy évre. A kezdeményezők rámutatnak, tudatában vannak annak, hogy a válság nemzetközi szintű, de úgy vélik, a romániai áremelkedések jelentősen meghaladják a globális átlagot, rendkívül nehéz helyzetbe sodorva mind a polgárokat, mind az ország gazdaságát.
Ezek között szerepel, hogy a romániai energiapiac liberalizációja egybeesett a világjárvánnyal, amely szintén nemzetközi energiaválságot idézett elő; a liberalizációt szabályozó jogszabályok hiánya; a megelőző jellegű ellenőrzési mechanizmusok hiánya.
„Ha egy évre befagyasztanák a villamos energia és a földgáz árát, időt lehetne nyerni arra, hogy a szociális partnerekkel közösen korrigálják a vonatkozó jogi keretet, kiegészítsék olyan szabályozásokkal, amelyek révén elejét lehet venni egy esetleges gazdasági és társadalmi válságnak” – nyomatékosítják.
Emellett követelik egy munkacsoport létrehozását, amelynek legtöbb egy hónapon belül ki kellene dolgoznia a Románia energetikai biztonságát szavatoló közép- és hosszú távú megoldásokat, amelyeket aztán a politikai pártok és a társadalmi partnerek is felvállalnak.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!