Fotó: Gov.ro
Románia létfontosságú Európa energiabiztonsága szempontjából, ezért gázexportálási felelőssége meghaladja a nemzeti és a regionális kereteket – jelentette ki Maros Sefcovic, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke hétfőn Bukarestben.
2018. július 02., 14:212018. július 02., 14:21
Az EB alelnöke egy energetikai fórumon vett részt, előtte megbeszélést folytatott Viorel Ștefan és Ana Birchall román miniszterelnök-helyettesekkel.
Hangsúlyozta, az akkori és a mostani helyzet között az a különbség, hogy Románia jelenleg a világ legnagyobb gazdaságának része, felelőssége ezért meghaladja a nemzeti és a regionális kereteket, és Románia fontos partner Európa energiabiztonsága tekintetében.
Az Agerpres hírügynökség megállapította, hogy a nyilatkozat abban a kontextusban hangzott el, hogy az EU több évvel ezelőtt kötelezettségszegési eljárást indított Románia ellen azért, mert Bukarest akadályozza a gázexportot.
A biztos úgy vélte, Románia fontos szerepet játszhat a fekete-tengeri földgáz kitermelésének köszönhetően és
amelyek konszolidálhatják az unió energiapiacát főként a kelet-közép-európai térségben, amely hosszú ideje az orosz gáztól függ.
A BRUA gázvezetékről Viorel Ștefan román miniszterelnök-helyettes elmondta: Bukarest azt szeretné, ha a vezeték az eredeti tervben szereplő nyomvonalhoz minél közelebb haladna és megerősítette, Románia elkötelezett, hogy saját területén a vállalt határidőre megépüljön a vezeték.
Magyarázatot kér a román külügyminisztérium Szijjártó Péter magyar külügyminiszternek nemrég a regionális energetikai együttműködésről tett kijelentései kapcsán, a magyar tárcavezető ugyanis számos bírálattal illette Bukarestet.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!