Fotó: 123RF
A nyugdíjpont 40 százalékos emelése 2021-ben 11 százalék fölé növelné a GDP-arányos államadósságot, ami rendszerszintű kockázatot okozhatna az államháztartás helyzetének súlyosbodását illetően – írja egyebek mellett a Román Nemzeti Bank (BNR) honlapján közzétett konvergenciaelemzési jelentésben.
2020. szeptember 22., 10:242020. szeptember 22., 10:24
„Olyan reakciókat kapnánk a pénzügyi piacoktól, amelyek komolyan befolyásolhatnák a gazdaságot, megnehezítve a visszaállítást 2021-ben. A több éves, rendezett makrogazdasági korrekciók helyett, gazdaságilag és társadalmilag nagyon költséges, rendszertelen korrekciókra kényszerülnénk”– fogalmaz a jelentés.
A dokumentum idézi a Költségvetési Tanács legutóbbi jelentését is, amely szerint,
A jelentés szerint az emelés miatt bekövetkező nagymértékű strukturális költségvetési hiány veszélybe sodorja az euróövezethez való csatlakozás „ambiciózus célkitűzését”.
A jegybank azt javasolja, hogy a növeljék az adóalapot, amely elősegítené a következő években esedékes makrogazdasági korrekciókat, amelyeknek nem szabadna „brutálisaknak” lenniük.
A jelentés szerint az európai alapoknak kulcsszerepük van a korrekció megkönnyítésében. Az európai pénzek segítenének a fizetési mérleg finanszírozásában. Jelentős európai alapok közvetlenül és közvetve hatékonyan támogatnák a magáncégek tevékenységét.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!