Az aszály idén már közel 2 millió hektár kukoricát és napraforgót, valamint 100 ezer hektár búzát és repcét érintett
Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
Aszálybiztosítási mechanizmust kíván életbe léptetni a 6,7 millió hektárnyi őszi és tavaszi vetésű területre Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, aki jelenleg tárgyalásokat folytat a Pénzügyi Felügyelettel (ASF) és a biztosítótársaságok képviselőivel a részletek véglegesítéséről.
2024. július 17., 14:312024. július 17., 14:31
„Tárgyalásokat folytatunk az ASF-fel, mert egy olyan projekttel akarunk előrukkolni, amelynek célja egy olyan mechanizmus aktiválása, amellyel biztosíthatjuk az őszi és a tavaszi termést. Alapvetően az állam biztosítaná ezeket a terményeket az aszály ellen. Ha aktiválom ezt a mechanizmust, 45 millió euró érkezne az APIA-támogatások 3 százalékából, amelyet visszatartanak a gazdáktól, és körülbelül 17 millió euróhoz juthatunk hozzá az Európai Bizottságtól. A különbözetet az állami költségvetésből kellene biztosítani, hogy a 6,7 millió hektárnyi tavaszi és őszi termést biztosítani tudjuk. A biztosítótársaságok is a nagyobb területek iránt érdeklődnek, míg a kisebbek iránt nem” – nyilatkozta a mezőgazdasági tárca vezetője az Agerpres hírügynökségnek.
„Szeretném lezárni a megbeszéléseket az ASF-fel, hogy augusztusban életbe léphessen ez a mechanizmus, és biztosíthassuk a terményeket az egész 2025-ös évre is, de még meg kell néznünk a biztosítótársaságokkal, hogy milyen százalékban lehet kártalanítani. Én 3000 és 3500 lej közötti összeget kértem tőlük hektáronként aszály esetén, és akkor nem lenne több probléma, és nem nehezedne nyomás a költségvetésre. Az állami költségvetésből évente 50 millió eurót is lehet erre a célra fordítani, és nincs akkora nyomás. Mi most 500–600 millió eurót adunk, ami 10 évre fedezné a biztosítást. Ez egy olyan mechanizmus, amelyet átgondoltunk, és szerintem nagyon rendben van” – hangsúlyozta Barbu.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a gazdák hektáronként 200 és 250 euró közötti összegű kártérítést kaphatnak az idén az aszály miatt tönkrement terményekért. Az aszály mostanáig összesen közel 2 millió hektár kukoricát és napraforgót, valamint 100 ezer hektár búzát és repcét érintett. A hatóságok úgy számolnak, hogy 500 és 600 millió euróra lesz szükség az aszálykárok kártalanítására.
Naponta több figyelmeztetést, felszólítást, csapelzárásról szóló tájékoztatást közöl a Szamos Vízügyi Vállalat. Ugyanis a kánikula, illetve az ivóvíz „nem rendeltetésszerű használata” miatt immár többtucatnyi településen korlátozásokat kellett bevezetni.
Csigalassúsággal halad az öntözhető mezőgazdasági területek növelése Romániában. Napjainkban mindössze 500 ezer hektárra jutott öntözővíz. A bukaresti szaktárca az izraeli mezőgazdasági minisztériummal tárgyal új irrigációs beruházásokról.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
szóljon hozzá!