2007. szeptember 28., 00:002007. szeptember 28., 00:00
Az 1992 óta évente megrendezett vásáron összesen 750 kiállító és 175 ezer vásárló fordult meg, tudtuk meg László János székelyudvarhelyi üzletembertől, a vásár alapítójától. A rendezvény főgondnoka, Hárshegyi Frigyes, az OTP Románia volt igazgatója – ma a magyar pénzintézet szerbiai terjeszkedésének felelőse – megnyitóbeszédében a régió fejlődését a különböző bankok erőteljes jelenlétével ecsetelte, ugyanakkor kijelentette: a Székelyföld gazdasági fejlődésének egyik legjelentősebb motorja az idegenforgalom.
A turizmus, hangsúlyosan a vadászturizmus, illetve az idegenforgalmi vonzáskörzet kialakítását elősegítő tevékenységek képezték volt a városháza Szent István Termében rendezett üzleti konferencia központi témáját is. Ennek felvezetőjében Tőke István, a román mezőgazdasági minisztérium államtitkára a vadászturizmus egyre fokozódó létjogosultságát emelte ki. Felhívta viszont a figyelmet arra, hogy a vadászat hasznának nem szabad kis érdekcsoportok kezében maradnia, a közösségeknek is érezniük kell annak eredményeit. Ugyanakkor jelezte, hogy közeleg azoknak a pályázatoknak a leadási határideje, amelyeket ugyan nem a vadászati ágazat fejlesztésére írtak ki, de ez a tevékenység is bőven profitálhat belőle.
Antal István parlamenti képviselő a helyi és regionális turizmus fenntartható fejlesztési programja keretében igénybe vehető lehetőségekre hívta fel a figyelmet. Ilyenek a sajátos infrastruktúrák korszerűsítése, kiépítése, amelyek lehetővé teszik a turisztikai potenciállal rendelkező természeti erőforrások fenntartható fejlesztését. Lehetőség van a szálláshelyek közművesítésére, korszerűsítésére, kiépítésére és felszerelésére, valamint a szabadidő eltöltésére alkalmas létesítmények létrehozására igénylendő források megszerzésére is.
A több lehetőséget is felvillantó felsorolásnak mindenesetre ellent mondott Dénes Domokos, a Nagyküküllő Vadász-Horgász Egyesület elnöke, aki a vadászat-agrárpolitika-uniós szabályozások háromszögben mozgó előadása végén egyértelműen leszögezte: az EU semmilyen módon nem szabályozza a vadászatot, és nem is biztosít pályázati forrásokat erre a tevékenységre.
Benedek Fülöp, a magyar Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára szerint ugyanakkor a vadászat jó hírének és gazdaságosságának kéz a kézben kell járnia. Meglátása szerint a Kárpát-medencei uniós államok hasonló gondokkal küszködnek a vadászturizmus terén: nincsenek összehangolva a szezonok, más-más állat számít országonként kilövendő dúvadnak, nincs egységes árrendszer, egyedül a trófeaminősítés területén lehet egységes rendszerről beszélni. A magyarországi államtitkár elengedhetetlennek tartja a területgazda és vadgazda együttműködését, illetve az olyanfajta idegenforgalmi szolgáltatói biztonság megteremtését, amitől törzsvadász lesz a vadászból.
A lapzártánkkor még zajló konferencia második felében az udvarhelyszéki turizmus jövőképét próbálták felvázolni az előadók, köztük bankszakember, egyetemi tanár, illetve Magyarország és Románia idegenforgalmi kirendeltség-vezetője.
Az egész hétvégén zajló rendezvénysorozatot vadásztermékeket és a borokat bemutató, illetve kínáló kiállítás egészítette ki. Külön szórakozást ígért a gulyásfőzőverseny, illetve több előadás és koncert is, amelynek fénypontjaként a Roy és Ádám Trió fellépését „kínálták” a szervezők.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.