Fotó: Start-up.ro
Türelemre intik a Krónikának nyilatkozó illetékesek a Start-up Nation Románia program keretében támogatásra váró pályázókat, akiket azonban aggaszt, hogy a kis- és közepes vállalkozásokért felelős minisztérium nem kommunikál velük, a sajtóból pedig arról értesülnek, hogy nincs is pénz a kormányzati finanszírozásra.
2017. szeptember 12., 12:412017. szeptember 12., 12:41
2017. szeptember 12., 12:472017. szeptember 12., 12:47
Átláthatatlan a kezdő vállalkozók támogatására kezdeményezett Start-up Nation Románia program, nincs hivatalos tájékoztatás, és a benyújtott pályázatok elbírálása sem a várt ütemben történik – panaszolták el a Krónikának érintett kezdő vállalkozók vagy pályázatírók.
Még inkább okot ad az aggodalomra Ilan Laufernek, a kis- és közepes vállalkozásokért felelős tárca vezetőjének a napokban tett beismerése, miszerint jelen pillanatban valóban nincs pénz a programra, a szeptember végére ígért költségvetés-kiigazításra várnak. Ám akkor sem kapja meg a minisztérium a teljes összeget, Laufer 500 millió lejben bízik.
Meglátása szerint azokat a pályázatokat, amelyeket a kezdő vállalkozók banki hitelből terveztek megvalósítani, el lehet indítani a kölcsönből, az állami finanszírozás pedig leghamarabb a következő büdzsémódosítást követően megérkezik.
Egy, a a Start-up Nation program keretében pályázó olvasónktól megtudtuk, július 14-én benyújtotta pályázatát, azóta se kép, se hang, holott a miniszter korábban azt nyilatkozta, szeptemberben már szerződéskötések lesznek. Az illetékes minisztérium honlapján a határidő után megjelent közlemény után semmilyen hírt nem közöltek: sem azt, hogy hozzáfogtak az értékelésekhez, sem azt, hogy eddig kik nyertek.
én pedig továbbra sem tudom, hogy az enyémet vajon elbírálták, vagy sem: egyáltalán hol tartanak a folyamatban” – panaszolta el lapunknak neve elhallgatását kérő olvasónk. Mint rámutatott, míg az első fél év kommunikációja nagyon aktív volt a program tekintetében, utána épp akkora lett a csend.
„A legfelháborítóbb, hogy a napokban a miniszter azt nyilatkozta: a költségvetés módosításáig nincs keret a Start-up Nation-pályázatok támogatására. Ez hihetetlen! Belevisznek a pályázásba közel 20 ezer fiatal, kezdő vállalkozót, reményt keltenek, aztán jöhet a nagy csalódás.
– fakadt ki a fiatal vállalkozó, aki ennyi idő elteltével már nagyon szeretné tudni, hogy hányadán is áll.
Átláthatatlanná teszi a programot, hogy nincs hivatalos lista a nyertes pályázókról, és azokról, akik már aláírták a finanszírozási szerződést – fogalmazott hasonlóképpen lapunk megkeresésére Burista Lóránd, a Goodwill Consulting pályázatírója.
Kifejtette, ő is úgy tudja, hogy folyamatban van az elbírálás, az iratcsomók ellenőrzése, egyenként értesítik a pályázókat, van olyan is, aki már aláírta a szerződést, másokat behívtak hiánypótlásra. Ugyanakkor Burista is azt tapasztalta, hogy aki még nem kapott semmilyen értesítést, visszajelzést, aggódik, hiszen csúsztak a határidők.
Türelemre inti a Start-up Nation Románia programra pályázókat Török Csaba, a kis- és középvállalkozók területi hivatalának igazgatója. A marosvásárhelyi szakember a Krónika érdeklődésére rámutatott,
A Török Csaba által vezetett hivatalhoz Maros, Hargita és Fehér megyék tartoznak, az igazgató elmondta, öt munkatárssal dolgoznak a pályázatok elbírálásán, nagy munka, és már csak a szerződések előkészítésével is sok idő eltelik. Éppen ezért Török türelemre inti a vállalkozókat, meglátása szerint a szeptember 27-ei határidőig sikerül feldolgozni az iratcsomókat, legtöbb néhány napos csúszásra számít.
Az igazgató tájékoztatása szerint
Nem a beérkezés, hanem a pontszámok függvényében rangsorolták a pályázatokat, így a minisztérium honlapján megtalálható listán az első 9500 pályázó számíthat a finanszírozásra, részletezte az igazgató.
Tájékoztató a programról
Fotó: UIET
A térségi hivatalok eddig az első 2000 iratcsomót dolgozták fel, azokkal már megkötötték a szerződést, az ütemterv szerint ezen a héten következnek a 2000-4000 közötti iktatószámmal nyilvántartásba vett finanszírozási kérések, jövő héten 4000-6000 között, majd a hónap végére marad a 9500-as lista utolsó negyede. Török Csaba szerint
Az igazgató ugyanakkor rámutatott, a programot kormányzati hitelből finanszírozzák, így egyszer elbírálják a pályázatokat, majd összesítik a megítélt támogatási összegeket, és végül az alapján különítenek el keretet a költségvetés-kiigazítás során.
Meglátása szerint ez a módszer azért hatékonyabb, mert korábban voltak olyan programok, amelyekre előre megvolt a büdzsé, aztán mégis csak a 27 százalékát sikerült lehívni, az összeg többi része pedig egy időre zárolva maradt, más célra nem lehetett felhasználni.
Török Csaba ugyanakkor hangsúlyozta, a Start-up Nation Románia programnak valós gazdaságélénkítő hatása lesz, hisz nemcsak több ezer új munkahely alakul, hanem ez a pénz bekerül a gazdasági körforgásba, és fellendíti azt.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!