2010. augusztus 29., 11:562010. augusztus 29., 11:56
A törökországi Samsun városban és a bajorországi Haimingban tervezett hasonló technológiát alkalmazó erőművekkel „2015-ig 15 terawattóra elektromos áramot leszünk képesek előállítani, ami megfelel az osztrák áramfelhasználás egy negyedének” - jelentette ki az OMV Power International igazgatója Martin Thomas újságíróknak az OMV új stratégiáját bemutató hétvégi tájékoztatón.
„A gáz-üzletágól egyenes út vezet az áramtermelés, további nyereségek felé” - mutatott rá Martin Thomas. Alapjában véve a hozzáadott érték előállításnak növeléséről van szó a földgáztól egészen az elektromos áramig kiterjesztett vertikumban, amit gáz-, illetve megújítható energiaforrásokra épülő erőmű-portfolió bővítésével kíván a vállalat elérni.
Jövőre három OMV erőmű kezdi meg az áramtermelést. A brazi-i gáz-kombinált 860 MW-os teljesítményű és évi 5 ezer gigawattóra áramtermelési kapacitású erőmű mellett üzembe helyezik az ugyancsak romániai Dorobanțu melletti évi 113 gigawattóra áramtermelési kapacitású szélerőművet, valamint a hővisszanyerő technológiát alkalmazó évi 75 gigawattóra áramtermelési kapacitású erőművet az ausztriai Weitendorf mellett. Az OMV általában 13 százalékos nyereségkulcsot vár el minden egyes új projektjétől és ezt a brazi-i erőmű is hozni fogja - mondta Martin Thomas.
A gáz-kombinált erőmű a törökországi Samsunban egy-két évvel a brazi-i után készül majd el, és 600 millió eurós kivitelezési költségével valamivel többe kerül majd az 535 millió eurós brazi-i beruházásnál, az idő közben bekövetkezett áremelkedések, valamint az erőműhöz vezető hosszabb gázvezeték miatt. A Samsun erőmű áramtermelési kapacitása nagyobb lesz a brazi-i erőműnél, évi 6500 gigawattóra, és hatásfoka is jobb lesz a brazi-i 57 százalékánál. A Samsun orosz gázt kap majd a Kék Áramlat gázvezetékből az erőművet a tengerparttal összekötő 60 kilométer hosszú bekötő vezetéken keresztül.
A brazi-i erőmű éves áram- és távhő termeléséből nagyjából egy terawattórát használ majd fel a Petrom közelben elhelyezkedő Petrobrazi olajfinomítója - közölte Karl Dietrichstein, az erőmű projektvezetője. „Évente nagyjából egymilliárd köbméter gázt tüzelünk majd el, a román belföldi gáztermelés mintegy ötödét, és eközben csak harmadannyi széndioxidot bocsátunk ki, mint amennyit egy hasonló teljesítményű szénerőmű” - mondta a Bukaresttől jó egy órányi autózásra északra fekvő építési területen 700 ember munkáját felügyelő projektigazgató. A projekt kivitelezését a General Electric (GE) és a görög Metka építőipari konszern konzorciuma végzi. Az üzembe helyezést követően az erőmű 40 főnek ad majd munkát.
A brazi-i erőműben két, egyenként 280 MW teljesítményű gázturbina és egy 300 MW teljesítményű gőzturbina termel majd áramot. „A gázturbinák működési elve nagyjából megegyezik a repülőgép hajtóművekével” - magyarázta Karl Dietrichstein. „Azzal a különbséggel, hogy a repülőgép hajtóművének tolóereje a gépet mozgatja, míg a szilárdan rögzített gázturbina sugara az áramfejlesztő generátor turbinalapátjait hajtja meg.” Egyetlen ilyen gázturbina a teljesítménye egy Airbus A380-as óriásgép négy hajtóművének teljesítményével vethető össze. Az erőművet az országos energiaellátó hálózattal összekötő 8 kilométeres távvezeték szakasz tartóoszlopai már állnak, csak a vezetékeket kell kifeszíteni. Az OMV Petrom Gas és az állami Transgaz gázvezeték üzemeltető vállalat együttműködésében már lefektették az erőművet földgázzal ellátó 30 kilométeres vezetéket is.
Az OMV áramtermelés felé történő profilbővítésének keretében további erőművek építése van tervbe véve, ezekről azonban még korai lenne beszélni - monda Martin Thomas. A következő ilyen projekt valószínűleg egy Törökországban épülő gáz-, vagy szélerőmű beruházás lesz. A bajorországi Haimingban tervezett erőműről a végső döntést az összes engedély beszerzése után, valószínűleg 2012 vége előtt hozzák meg.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.