A közintézmények bürokráciájának visszaszorítását célozza a kabinet által kidolgozott sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amellyel megszüntetnének több hivatalos, egyelőre kötelező iratot, például a hitelesített másolatot és egyes helyzetekben a bélyegilletéket, ugyanakkor lehetővé tennék az adók és a különböző bírságok online kifizetését. A tervezetet a kormány által létrehozott, „papírvágó bizottságnak” is nevezett testület javaslatai nyomán dolgozták ki – a bizottságnak olyan intézkedéscsomagot kell összeállítania, amellyel a gyakorlatban csökkenteni lehet a bürokráciát.
2016. június 20., 16:302016. június 20., 16:30
A kormány által kidolgozott dokumentum szépséghibája, hogy egyes előírások csak a központi közigazgatási intézményekre vonatkoznak: a javaslat szerint azokban a hivatalokban, ahol lehetőség van beszkennelni vagy elektronikus formában nyilvántartásba venni például a személyi igazolványt, eltörölnék a papírlapú másolat kötelező érvényű benyújtását.
Az előírás szerint ugyanakkor a közintézményekben „csökkenteni kell azoknak a helyzeteknek a számát”, amikor a szolgáltatást igénylő állampolgárnak hitelesített másolatot kell benyújtania, ehelyett elég lesz, ha saját felelősségre megfogalmaz egy nyilatkozatot, vagy az egyszerű másolat mellett bemutatja az eredeti okiratot. A központi közigazgatási hivataloknak ezenkívül 2018 végéig korszerűsíteniük kell technikai felszereltségüket, hogy az intézmények összekapcsolhassák elektronikus rendszereiket, megkönnyítve ezzel a nyilvántartások közötti átjárást.
Fejleszteni kell az informatikai rendszert
A tervezet egy másik előírása már a helyi közintézményekre is vonatkozik: eszerint ugyancsak 2018 végétől biztosítaniuk kell a polgárok számára, hogy bankkártyával vagy online fizethessék ki az adókat, illetékeket és bírságokat, ezért pedig nem számolhatnak fel pluszköltséget. A kormányrendelet hatályba lépése után ugyanakkor a hivataloknak lehetőleg elektronikus formában – saját honlapjukon vagy e-mailben – kell közölniük a szükséges tudnivalókat a szolgáltatásokat igénylő polgárokkal, amennyiben ők is beleegyeznek ebbe, ehhez szintén szükség van az informatikai rendszerek fejlesztésére. Az előírás többek között az űrlapokra és a benyújtandó kérvények modelljére vonatkozik, ezeket letölthető formában kell közzétenni az interneten.
Egyszerűsítenék az ügyintézést
Egy másik kedvező előírás, hogy több eljárás kapcsán eltörölnék a bélyegilletéket: nem kellene kifizetniük a sarcot például az erkölcsi bizonylatot igénylőknek, valamint a jogosítvány megszerzését célzó autóvezetői vizsgára készülőknek. A hatályban maradt, 50 ezer lejnél kisebb bélyegilletéket ugyanakkor elektronikusan is ki lehetne fizetni. A kabinet azt is lehetővé tenné, hogy – a védelmi, közrendészeti és nemzetbiztonsági hivatalok kivételével – a közintézmények közvetlenül a belügyminisztériumtól igényelhessék az erkölcsi bizonylatot, az állampolgárt így megkímélnék ettől az ügyintézéstől.
A kormány egyszerűsítené az útlevél megszerzését, valamint a gyermeknevelési juttatás és a munkanélküli segély igénylését is: ezt egyrészt bizonyos okiratok kiiktatásával, illetve az online fizetés lehetővé tételével érnék el. Kőrössy Andrea
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.