Fotó: Krónika
2008. január 18., 00:002008. január 18., 00:00
A vállalkozás beindításának költségeit elõzetes számítások alapján 92 millió euróra becsülik. A Szalontán gyártott bioetanolt vasúton szállítják majd Németországba. A gyárban kukoricából állítják elõ a bioüzemanyagot, a gyártási folyamat során keletkezõ hõenergiát villamos energiává alakítják át. A hatályos törvények szerint a román állam köteles átvenni a nem hagyományos forrásokból származó elektromos energiát, ezért volt szükség arra, hogy a jövendõ gyár magasfeszültségû vezetékek közelében épüljön fel. A Bihar megyei áramszolgáltatóval már tárgyaltak arról, hogy az áramért valamilyen kedvezményt kaphassanak a hajdúváros lakói. A termelést jövõre kezdik el, és az elõzetes számítások szerint 30 ezer hektárnyi terményt tudnak majd felvásárolni a gazdáktól. A termelõkkel többéves beszállítói szerzõdést kötnek, igény szerint vetõmaggal, növényvédõ szerekkel és mûtrágyával is ellátják õket. Mivel az elõállított termékek, a bioetanol és a biogáz megújuló energia, így a termelõk többlettámogatást kapnak az EU-tól. A beruházás Török László polgármester szerint több elõnyt is jelent a városnak és a környék falvainak: mintegy száz új munkahely jön létre, és a gazdáknak sem kell aggódniuk. „A városnak 10 ezer hektárnyi földje van, a gyárban pedig mintegy 30 ezer hektárnyi terület termését tudják feldolgozni. Szalonta 25–30 kilométeres vonzáskörzetébõl fel tudják majd vásárolni a haszonnövényeket\" – mondta. A szükséges engedélyek beszerzése folyamatban van, ez hosszadalmas eljárás, de várhatóan az idén tavasszal elkezdik a gyár építését – erõsítette meg a hírt a Krónikának Szathmáry Anita vegyészmérnök, a HT Investment szalontai képviselõje. A cég két gyárat építene Romániában, az egyiket a Bihar megyei Nagyszalontán, a másikat pedig a Szatmár megyei Nagykárolyban. Azért esett a választás erre a két településre, mert mindkét helyen elegendõ termõföld van ahhoz, hogy biztosítsa a gyár évi 300 ezer tonnás kukoricaszükségletét. F. N. L. A kukoricaföldtõl az üzemanyagtartályig Az etanol alkohol alapú alternatív üzemanyag, melyet keményítõtartalmú alapanyagokból állítanak elõ. Etanolt elsõsorban kukoricából, árpából és búzából készítenek. A gyártás során a keményítõt elõször cukorrá, majd a cukrot alkohollá alakítják át, erjesztéssel és lepárlással. Az etanolt, bár elvileg önálló üzemanyagként is felhasználható, többnyire benzinnel vegyítve alkalmazzák. A bioetanol alapú üzemanyag neve – az E85 – a keverék arányára utal, mely szerint az üzemanyag 85 százalék etanolt és 15 százalék benzint tartalmaz. Ezt az üzemanyagot hagyományos Otto-motoros autókban nem lehet felhasználni, de ma már szinte valamennyi nagyobb autógyár kínálatában megtalálhatóak a tiszta benzinnel és az E85-ös üzemanyag-keverékkel egyaránt mûködõ (úgynevezett FFV) jármûvek.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.