Fotó: Krónika
2008. január 18., 00:002008. január 18., 00:00
A vállalkozás beindításának költségeit elõzetes számítások alapján 92 millió euróra becsülik. A Szalontán gyártott bioetanolt vasúton szállítják majd Németországba. A gyárban kukoricából állítják elõ a bioüzemanyagot, a gyártási folyamat során keletkezõ hõenergiát villamos energiává alakítják át. A hatályos törvények szerint a román állam köteles átvenni a nem hagyományos forrásokból származó elektromos energiát, ezért volt szükség arra, hogy a jövendõ gyár magasfeszültségû vezetékek közelében épüljön fel. A Bihar megyei áramszolgáltatóval már tárgyaltak arról, hogy az áramért valamilyen kedvezményt kaphassanak a hajdúváros lakói. A termelést jövõre kezdik el, és az elõzetes számítások szerint 30 ezer hektárnyi terményt tudnak majd felvásárolni a gazdáktól. A termelõkkel többéves beszállítói szerzõdést kötnek, igény szerint vetõmaggal, növényvédõ szerekkel és mûtrágyával is ellátják õket. Mivel az elõállított termékek, a bioetanol és a biogáz megújuló energia, így a termelõk többlettámogatást kapnak az EU-tól. A beruházás Török László polgármester szerint több elõnyt is jelent a városnak és a környék falvainak: mintegy száz új munkahely jön létre, és a gazdáknak sem kell aggódniuk. „A városnak 10 ezer hektárnyi földje van, a gyárban pedig mintegy 30 ezer hektárnyi terület termését tudják feldolgozni. Szalonta 25–30 kilométeres vonzáskörzetébõl fel tudják majd vásárolni a haszonnövényeket\" – mondta. A szükséges engedélyek beszerzése folyamatban van, ez hosszadalmas eljárás, de várhatóan az idén tavasszal elkezdik a gyár építését – erõsítette meg a hírt a Krónikának Szathmáry Anita vegyészmérnök, a HT Investment szalontai képviselõje. A cég két gyárat építene Romániában, az egyiket a Bihar megyei Nagyszalontán, a másikat pedig a Szatmár megyei Nagykárolyban. Azért esett a választás erre a két településre, mert mindkét helyen elegendõ termõföld van ahhoz, hogy biztosítsa a gyár évi 300 ezer tonnás kukoricaszükségletét. F. N. L. A kukoricaföldtõl az üzemanyagtartályig Az etanol alkohol alapú alternatív üzemanyag, melyet keményítõtartalmú alapanyagokból állítanak elõ. Etanolt elsõsorban kukoricából, árpából és búzából készítenek. A gyártás során a keményítõt elõször cukorrá, majd a cukrot alkohollá alakítják át, erjesztéssel és lepárlással. Az etanolt, bár elvileg önálló üzemanyagként is felhasználható, többnyire benzinnel vegyítve alkalmazzák. A bioetanol alapú üzemanyag neve – az E85 – a keverék arányára utal, mely szerint az üzemanyag 85 százalék etanolt és 15 százalék benzint tartalmaz. Ezt az üzemanyagot hagyományos Otto-motoros autókban nem lehet felhasználni, de ma már szinte valamennyi nagyobb autógyár kínálatában megtalálhatóak a tiszta benzinnel és az E85-ös üzemanyag-keverékkel egyaránt mûködõ (úgynevezett FFV) jármûvek.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).