Valdis Dombrovskis (középen) Mugur Isărescu román jegybankelnök társaságában
Fotó: Facebook/Valdis Dombrovskis
Az Európai Bizottság (EB) aggodalommal figyeli, hogy Románia is lemondana a kötelező magánnyugdíjról – mondta Valdis Dombrovskis, az euróért és szociális párbeszédért felelős uniós biztos pénteken egy bukaresti rendezvényen.
2017. október 27., 15:342017. október 27., 15:34
Az EB alelnöke úgy vélekedett: a demográfiai hanyatlás közepette a hárompilléres nyugdíjrendszer feladása kétségessé teszi a munkavállalók öregkori ellátását.
Mihai Tudose román miniszterelnök szeptemberben jelentette be: kormánya választhatóvá tenné a kötelező magánnyugdíjat, így a biztosított maga döntheti el, hogy nyugdíjjáruléka teljes egésze az államnál marad, vagy egy része továbbra is átkerül a magánbiztosítókhoz.
„Ez nem egyedülálló Kelet-Közép-Európában, más államok is ezt az utat választották.
Mi általában azt javasoljuk a tagállamoknak, hogy maradjanak meg a hárompilléres nyugdíjrendszernél, amelyben mind az állami-, mind a magán-, mind az önkéntes nyugdíjpénztári elem megtalálható” – mondta Dombrovskis az EU romániai képviselete által rendezett bukaresti konferencián.
A bukaresti kormány csütörtökön bejelentette: a magánnyugdíjpénztári járulék jövő évtől a bruttó bér 5,1 százalékáról 3,75 százalékra csökken. A konferencián jelen lévő Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter szerint valójában jövőre is ugyanakkora, évi hétmilliárd lejnyi összeg kerül a nyugdíjrendszer második pilléréhez, mint idén, mivel a kormány számításai szerint mintegy húsz százalékkal emelkednek majd a bruttó bérek.
– jelentette ki Vasilescu, ellentmondva a miniszterelnök és Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök korábbi nyilatkozatainak, akik a 35 év alattiak tíz éve kötelező magánnyugdíjpénztári tagságságának önkéntes alapokra helyezését ígérték.
Romániában 2007-ben vezették be a magánnyugdíj-rendszert, amely az állami nyugdíj kiegészítéseként működik. A rendszer első pillérét az állami nyugdíj képezi, a második pillérét a kötelező magánnyugdíj, a harmadik pillér pedig az önkéntes magánnyugdíj.
A nyugdíjrendszer második pillére jelenleg 7 millió munkavállaló 38,16 milliárd lejnyi megtakarítását kezeli, vagyis munkavállalónként 5450 lejt, ami a befizetett összeg mellett az átlagosan ezer lejnyi nettó hozamot is magában foglalja – ismertette a konferencián Iulius Postolache, a romániai magánnyugdíjpénztárak szövetségének elnöke.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
szóljon hozzá!