A Volkswagenek és Opelek jellemzően idős használt autóként érkeznek Erdélybe
Fotó: Gábos Albin
A Volkswagen az elöregedett erdélyi autópark piacvezető márkája, a Székelyföldön még Opelből is több fut, mint Daciából – derül ki az Erdélystat legfrissebb elemzéséből. Amúgy az erdélyi régiókon belül a Bánságban a legmagasabb a személygépkocsi-ellátottság, Észak-Erdélyben és a Székelyföldön pedig a legalacsonyabb.
2021. július 27., 13:262021. július 27., 13:26
2021. július 27., 13:302021. július 27., 13:30
Romániai viszonylatban a Dacia a legnépszerűbb személyautó-márka, Erdélyben azonban egyértelműen a Volkswagen a piacvezető, utóbbiból több mint félmillió futott az erdélyi utakon – derül ki az Erdélystatnak a 2020-as erdélyi személygépjármű-állományt vizsgáló elemzéséből. Mint az erdélyi statisztikai szolgálat keddi közleménye rámutat, a márkák sorrendjében Erdélyben a Dacia a második, ezt követi az Opel, azonban Székelyföldön ez fordítva van: több Opel fut az utakon, mint Dacia. Négy erdélyi megyében a Ford is felfért a képzeletbeli dobogóra.
A Vezetői Jogosítvány- és Gépjármű-nyilvántartó adatai alapján készült elemzés szerint Erdélyben 2020 végén 3,2 millió gépjármű volt forgalomban, ezek 77,5 százaléka volt személygépkocsi, számuk már meghaladta a 2,5 milliót. Ezzel
Fotó: Erdélystat
Az országos motorizációs rátát azonban a kiemelkedően magas bukaresti érték téríti felfelé, a fővárosban ugyanis ezer lakosra 656 személygépkocsi jut, ami elsősorban a „B-s”, vagyis bukaresti rendszámú céges autókkal magyarázható. Éppen ezért az Erdélystat elemzői kiszámították a Bukarest nélküli országos átlagot is: a fővároson kívüli területeken átlagosan 347 gépkocsi jut ezer főre.
Az erdélyi régiókon belül a Bánságban a legmagasabb a személygépkocsi-ellátottság: a magas motorizációs ráta mögött Temes és Arad megye kiemelkedő értékei állnak (406, illetve 402 autó jut ezer főre).
A motorizációs ráta Észak-Erdélyben (349) és Székelyföldön (353) volt a legalacsonyabb 2020 végén. Láthatjuk azonban, hogy ezek a viszonylag alacsony értékek is meghaladják a Bukarest nélküli országos átlagot – írányítják rá a figyelmet az elemzés készítői.
Népautóvá vált a Volkswagen
Fotó: Jakab Mónika
A személygépkocsik életkor szerinti megoszlását tekintve az erdélyi személygépkocsi-állomány 77,8 százaléka 12 évesnél idősebb, míg csupán 4,2 százaléka 4 évnél fiatalabb.
Országos szinten a benzinmeghajtású személygépkocsik az elterjedtebbek, Erdélyben azonban a dízelmotorral hajtott járművek a gyakoribbak: 2020-ban 1318,6 ezer dízelmeghajtású személygépkocsi volt forgalomban, az erdélyi személygépkocsi-állomány 52,4 százaléka.
Ebben a csoportban a piacvezető márka a Toyota.
Romániában nincs kidolgozva rendszer a környezetszennyezés megadóztatására, és olyan intézkedéscsomagra van szükség, ami eltérően kezeli azokat a polgárokat, akik valóban nem engedhetnek meg maguknak új autót, és azokat, akik több mint 15 éves, de 15-20 ezer eurós gépkocsit vezetnek.
A gépjármű-nyilvántartási statisztikák adatai szerint amúgy Erdélyben a piacvezető márka a Volkswagen, a mintegy 531 ezer gyártmány a teljes személyautó-állomány 21,1 százalékát képezi. Beszterce-Naszód és Maros megyében arányuk meghaladja az egynegyedet, Szilágy megyében pedig a német „népautók” aránya egyenesen 29,5 százalék.
A Daciát gyakran új autóként vásárolják az erdélyiek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Románia piacvezető márkája a hazai gyártású Dacia, amely azonban Erdélyben csak Hunyad megyében áll a márkaranglista élén. A 356 ezer erdélyi Dacia az itteni gépkocsiállomány 14,2 százalékát teszi ki.
ebben a korcsoportban a Daciák aránya 37 százalék. A Daciákra a benzinmotor a jellemző: a forgalomba lévő Daciák 81,1 százaléka benzinnel üzemel.
Az Európai Bizottság javaslatcsomagot mutatott be szerdán az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére, a javaslat szerint 2035-ig fokozatosan meg kell szüntetni a dízel- és a benzinüzemű autók értékesítését, és minden új gyártású autónak kibocsátásmentesnek kell lennie.
A harmadik legelterjedtebb márka Erdélyben az Opel, 268 ezer ilyen márkajelzésű személyautó viseli valamelyik erdélyi megye rendszámát, ez 10,6 százalékos piaci részesedést jelent.
Az erdélyi személygépjármű húszas ranglistáján – piaci arányuk szerint csökkenő sorrendben – az Erdélystat friss adatsorai szerint a következő márkák szerepelnek még: Ford, Audi, BMW, Renault, Skoda, Mercedes-Benz, Peugeot, Suzuki, Hyundai, Fiat, Seat, Daewoo, Nissan, Citroen, Toyota, Mazda, Volvo.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!