A Volkswagenek és Opelek jellemzően idős használt autóként érkeznek Erdélybe
Fotó: Gábos Albin
A Volkswagen az elöregedett erdélyi autópark piacvezető márkája, a Székelyföldön még Opelből is több fut, mint Daciából – derül ki az Erdélystat legfrissebb elemzéséből. Amúgy az erdélyi régiókon belül a Bánságban a legmagasabb a személygépkocsi-ellátottság, Észak-Erdélyben és a Székelyföldön pedig a legalacsonyabb.
2021. július 27., 13:262021. július 27., 13:26
2021. július 27., 13:302021. július 27., 13:30
Romániai viszonylatban a Dacia a legnépszerűbb személyautó-márka, Erdélyben azonban egyértelműen a Volkswagen a piacvezető, utóbbiból több mint félmillió futott az erdélyi utakon – derül ki az Erdélystatnak a 2020-as erdélyi személygépjármű-állományt vizsgáló elemzéséből. Mint az erdélyi statisztikai szolgálat keddi közleménye rámutat, a márkák sorrendjében Erdélyben a Dacia a második, ezt követi az Opel, azonban Székelyföldön ez fordítva van: több Opel fut az utakon, mint Dacia. Négy erdélyi megyében a Ford is felfért a képzeletbeli dobogóra.
A Vezetői Jogosítvány- és Gépjármű-nyilvántartó adatai alapján készült elemzés szerint Erdélyben 2020 végén 3,2 millió gépjármű volt forgalomban, ezek 77,5 százaléka volt személygépkocsi, számuk már meghaladta a 2,5 milliót. Ezzel
Fotó: Erdélystat
Az országos motorizációs rátát azonban a kiemelkedően magas bukaresti érték téríti felfelé, a fővárosban ugyanis ezer lakosra 656 személygépkocsi jut, ami elsősorban a „B-s”, vagyis bukaresti rendszámú céges autókkal magyarázható. Éppen ezért az Erdélystat elemzői kiszámították a Bukarest nélküli országos átlagot is: a fővároson kívüli területeken átlagosan 347 gépkocsi jut ezer főre.
Az erdélyi régiókon belül a Bánságban a legmagasabb a személygépkocsi-ellátottság: a magas motorizációs ráta mögött Temes és Arad megye kiemelkedő értékei állnak (406, illetve 402 autó jut ezer főre).
A motorizációs ráta Észak-Erdélyben (349) és Székelyföldön (353) volt a legalacsonyabb 2020 végén. Láthatjuk azonban, hogy ezek a viszonylag alacsony értékek is meghaladják a Bukarest nélküli országos átlagot – írányítják rá a figyelmet az elemzés készítői.
Népautóvá vált a Volkswagen
Fotó: Jakab Mónika
A személygépkocsik életkor szerinti megoszlását tekintve az erdélyi személygépkocsi-állomány 77,8 százaléka 12 évesnél idősebb, míg csupán 4,2 százaléka 4 évnél fiatalabb.
Országos szinten a benzinmeghajtású személygépkocsik az elterjedtebbek, Erdélyben azonban a dízelmotorral hajtott járművek a gyakoribbak: 2020-ban 1318,6 ezer dízelmeghajtású személygépkocsi volt forgalomban, az erdélyi személygépkocsi-állomány 52,4 százaléka.
Ebben a csoportban a piacvezető márka a Toyota.
Romániában nincs kidolgozva rendszer a környezetszennyezés megadóztatására, és olyan intézkedéscsomagra van szükség, ami eltérően kezeli azokat a polgárokat, akik valóban nem engedhetnek meg maguknak új autót, és azokat, akik több mint 15 éves, de 15-20 ezer eurós gépkocsit vezetnek.
A gépjármű-nyilvántartási statisztikák adatai szerint amúgy Erdélyben a piacvezető márka a Volkswagen, a mintegy 531 ezer gyártmány a teljes személyautó-állomány 21,1 százalékát képezi. Beszterce-Naszód és Maros megyében arányuk meghaladja az egynegyedet, Szilágy megyében pedig a német „népautók” aránya egyenesen 29,5 százalék.
A Daciát gyakran új autóként vásárolják az erdélyiek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Románia piacvezető márkája a hazai gyártású Dacia, amely azonban Erdélyben csak Hunyad megyében áll a márkaranglista élén. A 356 ezer erdélyi Dacia az itteni gépkocsiállomány 14,2 százalékát teszi ki.
ebben a korcsoportban a Daciák aránya 37 százalék. A Daciákra a benzinmotor a jellemző: a forgalomba lévő Daciák 81,1 százaléka benzinnel üzemel.
Az Európai Bizottság javaslatcsomagot mutatott be szerdán az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére, a javaslat szerint 2035-ig fokozatosan meg kell szüntetni a dízel- és a benzinüzemű autók értékesítését, és minden új gyártású autónak kibocsátásmentesnek kell lennie.
A harmadik legelterjedtebb márka Erdélyben az Opel, 268 ezer ilyen márkajelzésű személyautó viseli valamelyik erdélyi megye rendszámát, ez 10,6 százalékos piaci részesedést jelent.
Az erdélyi személygépjármű húszas ranglistáján – piaci arányuk szerint csökkenő sorrendben – az Erdélystat friss adatsorai szerint a következő márkák szerepelnek még: Ford, Audi, BMW, Renault, Skoda, Mercedes-Benz, Peugeot, Suzuki, Hyundai, Fiat, Seat, Daewoo, Nissan, Citroen, Toyota, Mazda, Volvo.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!