Fotó: Pixabay
Jelentős mértékben elmaradt a várakozásoktól a tavalyi román gazdasági növekedés, amely 5,6 százalék volt a korábban remélt 7 százalékhoz képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2022. február 15., 11:522022. február 15., 11:52
2022. február 15., 15:172022. február 15., 15:17
A 2021-es év negyedik negyedére és egész évre vonatkozó gyorsjelentés szerint a tavalyi utolsó negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékkal csökkent a harmadik negyedévhez mérten. Éves összevetésben a tavalyi negyedik negyedévben a nyers adatok szerint a román GDP 2,2 százalékkal volt nagyobb, mint 2020 azonos időszakában, a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint a bővülés 2,7 százalék volt.
A módosítások szerint a tavalyi első negyedévben 2 százalékkal nőtt a román gazdaság 2020 utolsó negyedévéhez mérten, a második negyedévben 1,1 százalékos bővülést jegyeztek az első negyedévhez viszonyítva, míg a harmadik negyedévben 0,1 százalék volt a bővülés a második negyedévhez képest.
A globális és a romániai gazdasági növekedés nagymértékben függ a járványhelyzet alakulásától, illetve attól, hogy milyen kormányzati megoldások vannak a vírus terjedésének visszaszorítására – jelentette ki a Rácz Béla Gergely közgazdász.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány az első féléves adatok után 7 százalékos gazdasági növekedésre számított, de
A Román Nemzeti Bank (BNR) már a tavalyi év végén figyelmeztetett, hogy az utolsó negyedévben lassult a növekedés, de így is például az Európai Bizottság 6,3 százalékos növekedésre számított a 2021. évre.
A kormány az idén 4,6 százalékos gazdasági növekedést remél.
Csak négy EU-s ország gazdasága csökkent a tavalyi negyedik negyedévben
Az Európai Unió tagállamai közül csak Ausztria, Németország, Románia és Lettország jelentett gazdasági visszaesést 2021 negyedik negyedévére az előző negyedévhez képest – közölte kedden az Európai Statisztikai Hivatal.
Az Eurostat szerint az Európai Unióban átlagban 0,4 százalékkal, az eurózóna országaiban átlagban 0,3 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) 2021 negyedik negyedévében az előző három hónaphoz mérten, amikor 2,2, illetve 2,3 százalékos bővülést jegyeztek.
A legnagyobb növekedést a tavalyi utolsó negyedévben Magyarországon (2,1%) és Spanyolországban (2%) jegyezték, visszaesést csak Ausztria (mínusz 2,2%), Németország (mínusz 0,7%), Románia (mínusz 0,5%) és Lettország (mínusz 0,1%) jelentett.
Az Eurostat előzetes becslései értelmében a szezonálisan kiigazított adatok szerint 2021-ben 5,2 százalékkal nőtt mind az EU, mind az eurózóna GDP-je. 2021 negyedik negyedévében 2020 azonos időszakához képest a bruttó hazai termék az Európai Unióban 4,8 százalékkal, az euróövezetben pedig 4,6 százalékkal nőtt, miután 2021 július-szeptemberében az EU-ban 4,1 százalékos, az euróövezetben pedig 3,9 százalékos volt a bővülés. Valamennyi uniós ország, amelyről rendelkezésre állnak adatok, éves növekedést jelentett 2021 negyedik negyedévében, a legjelentősebb növekedést Lengyelországban (7,7%), Magyarországon (7,1%) és Olaszországban (6,4%) könyvelték el.
Jövőre jelentősen lelassulhat a romániai gazdaság növekedési üteme, ám bizakodásra ad okot, hogy ez nem fordul át negatív tartományba – vetítette előre lapunknak Szász Levente kolozsvári közgazdász, egyetemi oktató.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!