Fotó: Pixabay.com
Tavaly GDP-arányosan 2,88 százalék volt a román államháztartási hiány, a 2017-essel megegyezően – közölte hétfőn a román pénzügyminisztérium.
2019. január 28., 13:462019. január 28., 13:46
2019. január 29., 11:522019. január 29., 11:52
Az államháztartási deficit ezzel alacsonyabb lett a 2018 elején kitűzött 2,97 százalékos célértéknél. Az államháztartás bevételei 17,2 százalékkal nőttek, így a bevételek a GDP 31,1 százalékát tették ki a tavalyelőtti 29,4 százalékhoz képest.
A társadalombiztosítási járulékokból származó bevételek 36,8 százalékkal, az áfabevételek 11,3 százalékkal nőttek, a jövedéki adóból 7,2 százalékkal több folyt be az államkasszába. Ugyanakkor a személyi jövedelemadóból származó bevételek 24,8 százalékkal csökkentek, miután tavaly január 1-től a személyi jövedelemadót 16 százalékról 10 százalékra mérsékelték.
A szociális kiadások is 9,5 százalékkal emelkedtek, ami főként a nyugdíjak tavaly júliustól érvényes 9 százalékos emelésével magyarázható. Közberuházásokra tavaly 34,2 milliárd lejt költöttek, ami csaknem 28 százalékkal több, mint 2017-ben.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter az év elején elmondta, hogy az idei költségvetést 2,5 százalékos államháztartási hiánnyal tervezik. A román kormány várhatóan a héten fogadja el az idei állami büdzsétervezetet. Korábban az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap arra figyelmeztette Bukarestet, hogy tavaly a román államháztartási hiány meghaladhatja a 3 százalékot.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!