Zsebbe vág. Szintet lépett az euró árfolyama
Fotó: Orbán Orsolya
Miközben már a múlt héten kiderült, hogy csak azért nem haladta még meg az 5 lejes lélektani határt a lej–euró-árfolyam, mert a Román Nemzeti Bank (BNR) devizatartalékokat adott el, hétfőn a valutaváltóknál 5 lej feletti árfolyamon kínálták az eurót.
2024. december 09., 12:022024. december 09., 12:02
2024. december 09., 12:142024. december 09., 12:14
Elemzők szerint a román fizetőeszköz gyengülése mögött az áll, hogy
Călin Georgescu első fordulós győzelme után a befektetők pánikszerűen igyekeztek megszabadulni román állampapírjaiktól, a kamatok meglódultak, emiatt a pénzügyminisztérium drágábban jutott hitelhez a költségvetés fenntartásához. Sőt a Román Nemzeti Banknak (BNR) és a kormánynak mélyen az állami tartalékaihoz kellett nyúlnia ahhoz, hogy 5 lej alatt tartsa az euró árfolyamát, ami a hivatalos árfolyam esetében sikerült, a valutaváltóknál azonban átlépte a lélektani határt.
Az alkotmánybíróság pénteki, az államfőválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő határozatának hírére a piacok némileg megnyugodtak, a befektetők ismét nekiláttak állampapírokat vásárolni, kérdéses azonban, hogy ez a trend miként alakul a továbbiakban. A pénzpiacot ugyanis nem hagyják nyugodni Georgescu államosítást pártoló kijelentései, szerinte ugyanis a román államnak ismét többségi részesedést kellene szereznie az elmúlt évtizedekben privatizált vállalatokban.
Mint ismeretes, a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest 13,5 ponttal 31,4 pontra csökkent a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe. A mutató a koronavírus-világjárvány óta nem volt ilyen alacsony.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
a szakértők fél év múlva átlagban 5,0310 lejes, egy év múlva 5,0831 lejes euróárfolyammal számolnak.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!