Fotó: Makkay József
Románia a tehéntejtermelés terén az utolsó helyen található az Európai Unióban. Szakemberek szerint a hatalmas lemaradás a felaprózódott birtokviszonyokkal és a rossz agrártámogatási rendszerrel magyarázható.
2023. november 22., 13:422023. november 22., 13:42
2023. november 22., 13:512023. november 22., 13:51
A folyamatosan csökkenő romániai szarvasmarhaállomány új negatív statisztikával társul: az Európai Unió tagországai közül nálunk a legkisebb a tehenek átlagos tejtermelése. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat a napokban hozta nyilvánosságra a 2022-es adatokat: a tehenenkénti 3 367 literes évi átlagos tejtermeléssel Románia az uniós rangsor utolsó helyén található. Az utolsó előtti helyet Bulgária foglalja el haszonállatonként 3621 literes átlaghozammal.
Ha figyelembe vesszük a vezető tagországok statisztikáit – Dánia 10 187, a 2. helyen található Észtország pedig 10 128 liter/tehén –, a romániai tejtermelés elképesztően alacsony.
Mezőgazdasági szakemberek szerint a negatív trendre a felaprózódott birtokviszonyokban, a kisgazdaságok tehénállományának alacsony tejhozamában és a rossz struktúrájú mezőgazdasági támogatásokban keresendő a válasz.
Romániában kevés a több száz, és még kevesebb a több ezer fejőstehenet tartó farm. A kisgazdaságok hozamát nagyban csökkenti a fajtaválaszték, a szakszerű tenyészkiválogatás és a korszerű állattenyésztési, takarmányozási tapasztalatok hiánya.
A fejlődést akadályozza a romániai tejpiacot elárasztó hatalmas mennyiségű nyerstej importja is, emiatt a magasabb költséggel előállított, de jobb minőségű hazai tej nehezebben talál vevőre.
A hazai tej- és tejtermék-fogyasztás legnagyobb részét lefedő multinacionális tejfeldolgozó cégek romániai leányvállalatai elsősorban importtejet vagy tejport használnak nyersanyagként. A hazai gazdák tejét főleg a kisebb tejfeldolgozó üzemek vásárolják fel, amelyek jóval szűkebb piaci értékesítési lehetőségekkel rendelkeznek.
A mezőgazdasági minisztérium az idéntől életbe léptetett tejtörvénnyel támogatja a hazai gazdák és tejfeldolgozó üzemek boldogulását. Barabási Antal RMDSZ-es államtitkár szerint zéró toleranciát képviselnek a a törvényt megszegőkkel szemben.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!