Fotó: Makkay József
Románia a tehéntejtermelés terén az utolsó helyen található az Európai Unióban. Szakemberek szerint a hatalmas lemaradás a felaprózódott birtokviszonyokkal és a rossz agrártámogatási rendszerrel magyarázható.
2023. november 22., 13:422023. november 22., 13:42
2023. november 22., 13:512023. november 22., 13:51
A folyamatosan csökkenő romániai szarvasmarhaállomány új negatív statisztikával társul: az Európai Unió tagországai közül nálunk a legkisebb a tehenek átlagos tejtermelése. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat a napokban hozta nyilvánosságra a 2022-es adatokat: a tehenenkénti 3 367 literes évi átlagos tejtermeléssel Románia az uniós rangsor utolsó helyén található. Az utolsó előtti helyet Bulgária foglalja el haszonállatonként 3621 literes átlaghozammal.
Ha figyelembe vesszük a vezető tagországok statisztikáit – Dánia 10 187, a 2. helyen található Észtország pedig 10 128 liter/tehén –, a romániai tejtermelés elképesztően alacsony.
Mezőgazdasági szakemberek szerint a negatív trendre a felaprózódott birtokviszonyokban, a kisgazdaságok tehénállományának alacsony tejhozamában és a rossz struktúrájú mezőgazdasági támogatásokban keresendő a válasz.
Romániában kevés a több száz, és még kevesebb a több ezer fejőstehenet tartó farm. A kisgazdaságok hozamát nagyban csökkenti a fajtaválaszték, a szakszerű tenyészkiválogatás és a korszerű állattenyésztési, takarmányozási tapasztalatok hiánya.
A fejlődést akadályozza a romániai tejpiacot elárasztó hatalmas mennyiségű nyerstej importja is, emiatt a magasabb költséggel előállított, de jobb minőségű hazai tej nehezebben talál vevőre.
A hazai tej- és tejtermék-fogyasztás legnagyobb részét lefedő multinacionális tejfeldolgozó cégek romániai leányvállalatai elsősorban importtejet vagy tejport használnak nyersanyagként. A hazai gazdák tejét főleg a kisebb tejfeldolgozó üzemek vásárolják fel, amelyek jóval szűkebb piaci értékesítési lehetőségekkel rendelkeznek.
A mezőgazdasági minisztérium az idéntől életbe léptetett tejtörvénnyel támogatja a hazai gazdák és tejfeldolgozó üzemek boldogulását. Barabási Antal RMDSZ-es államtitkár szerint zéró toleranciát képviselnek a a törvényt megszegőkkel szemben.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!