Ledolgozott élet számokban. Igazából csak akkor éri meg szolgálati időt vásárolni, ha kevés hiányzik
Fotó: Haáz Vince
Ismét meghosszabbították a szolgálati idő vásárlását lehetővé tévő rendelkezés hatályát, így a nyugdíjazás előtt állók továbbra is kiegészíthetik hivatalosan ledolgozott, azaz társadalombiztosítási hozzájárulás befizetését garantáló munkaéveik számát. Bár a lehetőséget több más európai ország is felkínálja, nem túl szerencsés intézkedés, hiszen a feketemunka közvetett „támogatójának” is tekinthető. Ennek ellenére a nagy költségvetési lyukakkal küzdő országok, mint Románia, szívesen alkalmazzák, hiszen minden befolyó pluszpénz számít. Ugyanakkor tudni kell, hogy kevesek számára éri meg sok-sok ezer lejt befizetni az államnak a boldogabb nyugdíjasélet reményében.
2023. szeptember 01., 10:592023. szeptember 01., 10:59
Nem sokkal az augusztus 31-ei határidő lejárta előtt, ismét módosítottak a szolgálati idő utólagos vásárlását lehetővé tévő intézkedéscsomag érvényességi idején: a munkaügyi minisztérium rendelete szerint immár 2024. december 31-ig lehetővé teszik, hogy a nyugdíjazás előtt álló polgárok pénz befizetésével egészítsék ki a munka mezején jegyzett „régiségüket”. Nem először hosszabbítanak: a 2020-ban elfogadott jogszabály eredetileg 2021 augusztusának végéig tette lehetővé a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetésével járó hivatalos munkaévek számának utólagos növelését, de hasonló intézkedés volt érvényben 2016 és 2018 között is.
A havi összeget ugyanis az éppen aktuális bruttó minimálbérhez viszonyítják (ami jelenleg 3000 lej), amelynek 25 százalékát kell befizetni (tehát 750 lejt). Bár elsőre soknak tűnik, a korábbi, 2016-os jogszabályban az országos bruttó átlagbérhez viszonyították, ami jóval magasabb volt. És azt sem szabad elfelejteni, hogy a jelenleg dolgozók bruttó jövedelméből is 25 százalékot vonnak le társadalombiztosítás (tb) címén.
Tehát ha valaki idén nem rendelkezett érvényes munkaszerzősédessel, nem járult hozzá a nyugdíjalaphoz, és más módon sem számított biztosítottnak (az egyetemistaévek vagy a gyermeknevelési, illetve a betegszabadság, korábban a sorkatonai szolgálat élő munkaviszonynak van tekintve, tehát beleszámít a szolgálati időbe), azaz e szempontból „kiesett” a 2023-as év, akkor 9000 lejjel tudja pótolni ezt szolgálati ideje majdani kiszámításakor. Ugyanakkor a korábbi évek kevesebbe kerülnek, hiszen régebben kisebb volt a minimálbér (egy 2022-es hónap például 638, egy 2021-es 575 lejbe kerül az idei 750-hez képest).
Maga a „régiségvásárlás” a nyugdíjpénztár területi képviseletével kötött szerződés alapján történik. A meghatározott időszak után befizetni kívánt összeget egyben, vagy havi lebontásban is rendezni lehet. A befizetőnek meg kell felelnie bizonyos feltételeknek:
Az eredeti, 2020-as rendelet elfogadásakor úgy számoltak, mintegy 12 ezer személynek szükségeltetik hat év a 15 éves szolgálati idő kitöltéséhez, és jóval többen vannak, akiknek a maximálisan megengedett időszaknál kevesebb esztendő vagy hónap hiányzik az öregségi résznyugdíj folyósításához elengedhetetlen „régiségből”.
Egyébként Violeta Alexandru akkori munkaügyi miniszter azzal magyarázta, hogy rövid ideig, „csak” 2021 augusztusáig lesz érvényben a rendelet – amit persze azóta az idő megcáfolt –, hogy más európai országokban sem húzzák sokáig, csupán fél vagy egy évig. Mert a lehetőség arra biztathatja az embereket, hogy fiatalabb korukban ne dolgozzanak hivatalos munkaszerződéssel, hiszen „később is rendezhetik valahogyan” adósságukat nyugdíjazásuk előtt.
Fotó: Pinti Attila
Tegyük fel, hogy egy 64 éves férfi csak most ébred rá: nincs meg az elegendő hivatalos munkaéve a jövőre várva várt nyugdíjazásához. Ha kiderül, hogy éppen a maximálisan „megvásárolható” hat éve hiányzik, és mondjuk pontosan az elmúlt hat esztendő, nagyon sokat kellene befizetnie: konkrétan csaknem 40 ezer lejt (2023-ra 9000, azelőtti évekre 7656, 6900, 6696, 6240 és 3456 lej).
Így finoman szólva vitatható döntés lenne, ha az illető férfi – akinek mit ad Isten, rendelkezésére áll ennyi pénz – úgy határoz, gyorsan befizeti az államnak, hogy nyugdíjat kapjon. Hiszen a várható havi juttatás igen csekély lesz: 15 év szolgálati idő a bruttó minimálbér 45 százalékának megfelelő nyugdíjat, azaz havi 1350 lejt eredményezhet (minden pluszév újabb egy százalékkal növeli az arányt). Ez nincs messze a szociális segélyként biztosított minimális nyugdíjtól, a jelenlegi 1125 lejtől, melyet a tb-járulékot egyáltalán nem fizetők is kapnak.
Számítások szerint azok számára sem éri meg hat év szolgálati időt vásárolni, akik ezzel szeretnék elérni a teljes öregségi nyugdíjhoz szükséges 35 éves tb-hozzájárulási időszakot, a nagy befektetés ugyanis havi lebontásban csak minimálisan, nagyjából 100–200 lejjel „dobná meg” az állam által biztosított juttatást. Egybehangzó vélemények szerint ha valaki több tízezer lejjel rendelkezik, azt nem az állam feneketlen zsákjába kellene bedobnia szolgálati idő vásárlása révén, hanem jóval kifizetődőbb lenne magánnyugdíj- vagy egyéb befektetési alapba helyeznie – időben, jó néhány évvel a nyugdíjkorhatár elérése előtt – , ahol még több pénzt fial megtakarítása.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!