A szolgálati idő is pénz: tudnivalók a nyugdíjazás előtt állók „régiségvásárlásáról”, mikor éri meg és mikor nem

Ledolgozott élet számokban. Igazából csak akkor éri meg szolgálati időt vásárolni, ha kevés hiányzik •  Fotó: Haáz Vince

Ledolgozott élet számokban. Igazából csak akkor éri meg szolgálati időt vásárolni, ha kevés hiányzik

Fotó: Haáz Vince

Ismét meghosszabbították a szolgálati idő vásárlását lehetővé tévő rendelkezés hatályát, így a nyugdíjazás előtt állók továbbra is kiegészíthetik hivatalosan ledolgozott, azaz társadalombiztosítási hozzájárulás befizetését garantáló munkaéveik számát. Bár a lehetőséget több más európai ország is felkínálja, nem túl szerencsés intézkedés, hiszen a feketemunka közvetett „támogatójának” is tekinthető. Ennek ellenére a nagy költségvetési lyukakkal küzdő országok, mint Románia, szívesen alkalmazzák, hiszen minden befolyó pluszpénz számít. Ugyanakkor tudni kell, hogy kevesek számára éri meg sok-sok ezer lejt befizetni az államnak a boldogabb nyugdíjasélet reményében.

Páva Adorján

2023. szeptember 01., 10:592023. szeptember 01., 10:59

Nem sokkal az augusztus 31-ei határidő lejárta előtt, ismét módosítottak a szolgálati idő utólagos vásárlását lehetővé tévő intézkedéscsomag érvényességi idején: a munkaügyi minisztérium rendelete szerint immár 2024. december 31-ig lehetővé teszik, hogy a nyugdíjazás előtt álló polgárok pénz befizetésével egészítsék ki a munka mezején jegyzett „régiségüket”. Nem először hosszabbítanak: a 2020-ban elfogadott jogszabály eredetileg 2021 augusztusának végéig tette lehetővé a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetésével járó hivatalos munkaévek számának utólagos növelését, de hasonló intézkedés volt érvényben 2016 és 2018 között is.

A lehetőség leginkább azoknak szól, akik nem rendelkeznek a minimális 15 éves szolgálati idővel, mely az állami (rész)nyugdíj folyósításának egyik feltétele. A járulék utólagos befizetésével legtöbb hat évet lehet jóváírni ily módon. Viszont nem adják ingyen: idénre például havonta 750 lejbe, azaz a teljes évre 9000 lejbe kerül.

A havi összeget ugyanis az éppen aktuális bruttó minimálbérhez viszonyítják (ami jelenleg 3000 lej), amelynek 25 százalékát kell befizetni (tehát 750 lejt). Bár elsőre soknak tűnik, a korábbi, 2016-os jogszabályban az országos bruttó átlagbérhez viszonyították, ami jóval magasabb volt. És azt sem szabad elfelejteni, hogy a jelenleg dolgozók bruttó jövedelméből is 25 százalékot vonnak le társadalombiztosítás (tb) címén.

Tehát ha valaki idén nem rendelkezett érvényes munkaszerzősédessel, nem járult hozzá a nyugdíjalaphoz, és más módon sem számított biztosítottnak (az egyetemistaévek vagy a gyermeknevelési, illetve a betegszabadság, korábban a sorkatonai szolgálat élő munkaviszonynak van tekintve, tehát beleszámít a szolgálati időbe), azaz e szempontból „kiesett” a 2023-as év, akkor 9000 lejjel tudja pótolni ezt szolgálati ideje majdani kiszámításakor. Ugyanakkor a korábbi évek kevesebbe kerülnek, hiszen régebben kisebb volt a minimálbér (egy 2022-es hónap például 638, egy 2021-es 575 lejbe kerül az idei 750-hez képest).

Maga a „régiségvásárlás” a nyugdíjpénztár területi képviseletével kötött szerződés alapján történik. A meghatározott időszak után befizetni kívánt összeget egyben, vagy havi lebontásban is rendezni lehet. A befizetőnek meg kell felelnie bizonyos feltételeknek:

nem lehet már nyugdíjas; a kérdéses időszakban nem fizetett tb-járulékot sem itthon, sem pedig külföldön, és ilyesfajta kötelezettsége sem volt; a megvásárolt szolgálati időt csakis öregségi – azaz a minimális korhatárt (férfiaknál 65, nőknél 63 év) betöltőkre vonatkozó – nyugdíjazáskor veszik számításba.

Az eredeti, 2020-as rendelet elfogadásakor úgy számoltak, mintegy 12 ezer személynek szükségeltetik hat év a 15 éves szolgálati idő kitöltéséhez, és jóval többen vannak, akiknek a maximálisan megengedett időszaknál kevesebb esztendő vagy hónap hiányzik az öregségi résznyugdíj folyósításához elengedhetetlen „régiségből”.

Egyébként Violeta Alexandru akkori munkaügyi miniszter azzal magyarázta, hogy rövid ideig, „csak” 2021 augusztusáig lesz érvényben a rendelet – amit persze azóta az idő megcáfolt –, hogy más európai országokban sem húzzák sokáig, csupán fél vagy egy évig. Mert a lehetőség arra biztathatja az embereket, hogy fiatalabb korukban ne dolgozzanak hivatalos munkaszerződéssel, hiszen „később is rendezhetik valahogyan” adósságukat nyugdíjazásuk előtt.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ugyanakkor óhatatlanul felvetődik a kérdés: megéri-e szolgálati időt vásárolni, és ha igen, kinek.

Tegyük fel, hogy egy 64 éves férfi csak most ébred rá: nincs meg az elegendő hivatalos munkaéve a jövőre várva várt nyugdíjazásához. Ha kiderül, hogy éppen a maximálisan „megvásárolható” hat éve hiányzik, és mondjuk pontosan az elmúlt hat esztendő, nagyon sokat kellene befizetnie: konkrétan csaknem 40 ezer lejt (2023-ra 9000, azelőtti évekre 7656, 6900, 6696, 6240 és 3456 lej).

Így finoman szólva vitatható döntés lenne, ha az illető férfi – akinek mit ad Isten, rendelkezésére áll ennyi pénz – úgy határoz, gyorsan befizeti az államnak, hogy nyugdíjat kapjon. Hiszen a várható havi juttatás igen csekély lesz: 15 év szolgálati idő a bruttó minimálbér 45 százalékának megfelelő nyugdíjat, azaz havi 1350 lejt eredményezhet (minden pluszév újabb egy százalékkal növeli az arányt). Ez nincs messze a szociális segélyként biztosított minimális nyugdíjtól, a jelenlegi 1125 lejtől, melyet a tb-járulékot egyáltalán nem fizetők is kapnak.

Persze ha rövidebb időszakról, csupán néhány hónapról, egy-két évről van szó, megfontolandó a kiegészítés, már csak a nyugdíjas státussal járó egyéb előnyök – ingyenes utazás, bérletek, szolgáltatások, üdülési-kezelési utalványok, temetkezési segély és egyéb kedvezmények – szempontjából is.

Számítások szerint azok számára sem éri meg hat év szolgálati időt vásárolni, akik ezzel szeretnék elérni a teljes öregségi nyugdíjhoz szükséges 35 éves tb-hozzájárulási időszakot, a nagy befektetés ugyanis havi lebontásban csak minimálisan, nagyjából 100–200 lejjel „dobná meg” az állam által biztosított juttatást. Egybehangzó vélemények szerint ha valaki több tízezer lejjel rendelkezik, azt nem az állam feneketlen zsákjába kellene bedobnia szolgálati idő vásárlása révén, hanem jóval kifizetődőbb lenne magánnyugdíj- vagy egyéb befektetési alapba helyeznie – időben, jó néhány évvel a nyugdíjkorhatár elérése előtt – , ahol még több pénzt fial megtakarítása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve
2024. november 14., csütörtök

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben

A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben
2024. november 13., szerda

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja

Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja
2024. november 13., szerda

Románia napról napra drágábban jut hitelhez

Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.

Románia napról napra drágábban jut hitelhez
2024. november 13., szerda

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?

Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?