Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 1,24 millió közalkalmazottat tartottak nyilván Romániában, a fizetésükkel járó kiadások pedig elérték a 80,9 milliárd lejt, ami 6,5 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához mérten.
2020. november 16., 12:042020. november 16., 12:04
2020. november 16., 12:092020. november 16., 12:09
Mint a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által a pénzügyminisztérium adatai alapján készített elemzésből kiderül, idén szeptemberben 15 ezerrel többen dolgoztak a közszférában, mint tavaly augusztusban, 2018 nyolcadik hónapjához viszonyítva pedig 46 793 poszttal volt több idén ősszel.
Az 1,24 állami alkalmazott a munkaügyi minisztérium nyilvántartásában szereplő 5,58 millió munkavállaló nagyjából 22 százalékát jelenti, közülük 795 534-en dolgoztak a központi közigazgatásban, és mintegy 445 ezren a helyi önkormányzatoknál.
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A hivatalos adatokon alapuló elemzés szerint az elmúlt öt évben folyamatosan nőtt a közszférában dolgozók száma,
Az Országos Stratégiai és Előrejelző Bizottság arra számít, hogy jövőre nagyjából 45 százalékkal magasabb lesz a bruttó átlagbér a közszférában, mint a magánszektorban.
A létszám és a fizetések folyamatos növekedése pedig az állami kiadások gyarapodásával járt. Öt évvel ezelőtt az elemzés szerint a közalkalmazottakra 52 milliárd lejt utaltak ki a költségvetésből, ami az államkassza bevételeinek a 22,3 százalékát, és a bruttó hazai termék (GDP) 7,4 százalékát jelentette.
– ez az összeg a GDP 9,8 százalékát, a költségvetés bevételeinek pedig a 32,8 százalékát jelentette.
Románia egyike azoknak az európai országoknak, ahol a legalacsonyabb a pedagógusok fizetése, holott az elmúlt években itt nőtt az egyik legnagyobb mértékben a tanügyi bérek szintje – derül ki az Eurydice elemzéséből.
Violeta Alexandru munkaügyi miniszter amúgy nemrég úgy nyilatkozott, hogy
mivel nincs egy egységes rendszer, mint a magánszektor alkalmazottainak nyilvántartására létrehozott REVISAL.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2 hozzászólás