Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 1,24 millió közalkalmazottat tartottak nyilván Romániában, a fizetésükkel járó kiadások pedig elérték a 80,9 milliárd lejt, ami 6,5 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához mérten.
2020. november 16., 12:042020. november 16., 12:04
2020. november 16., 12:092020. november 16., 12:09
Mint a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által a pénzügyminisztérium adatai alapján készített elemzésből kiderül, idén szeptemberben 15 ezerrel többen dolgoztak a közszférában, mint tavaly augusztusban, 2018 nyolcadik hónapjához viszonyítva pedig 46 793 poszttal volt több idén ősszel.
Az 1,24 állami alkalmazott a munkaügyi minisztérium nyilvántartásában szereplő 5,58 millió munkavállaló nagyjából 22 százalékát jelenti, közülük 795 534-en dolgoztak a központi közigazgatásban, és mintegy 445 ezren a helyi önkormányzatoknál.
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A hivatalos adatokon alapuló elemzés szerint az elmúlt öt évben folyamatosan nőtt a közszférában dolgozók száma,
Az Országos Stratégiai és Előrejelző Bizottság arra számít, hogy jövőre nagyjából 45 százalékkal magasabb lesz a bruttó átlagbér a közszférában, mint a magánszektorban.
A létszám és a fizetések folyamatos növekedése pedig az állami kiadások gyarapodásával járt. Öt évvel ezelőtt az elemzés szerint a közalkalmazottakra 52 milliárd lejt utaltak ki a költségvetésből, ami az államkassza bevételeinek a 22,3 százalékát, és a bruttó hazai termék (GDP) 7,4 százalékát jelentette.
– ez az összeg a GDP 9,8 százalékát, a költségvetés bevételeinek pedig a 32,8 százalékát jelentette.
Románia egyike azoknak az európai országoknak, ahol a legalacsonyabb a pedagógusok fizetése, holott az elmúlt években itt nőtt az egyik legnagyobb mértékben a tanügyi bérek szintje – derül ki az Eurydice elemzéséből.
Violeta Alexandru munkaügyi miniszter amúgy nemrég úgy nyilatkozott, hogy
mivel nincs egy egységes rendszer, mint a magánszektor alkalmazottainak nyilvántartására létrehozott REVISAL.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
2 hozzászólás